Sygn. akt III Ca 1360/14

UZASADNIENIE

Postanowieniem dnia 28 maja 2014r. Sąd Rejonowy w Kutnie, IX Zamiejscowy Wydział ksiąg Wieczystych z siedzibą w Ł. utrzymał w mocy wpis referendarza sądowego z dnia 1 lutego 2013r. w dziale IV księgi wieczystej (...).

W uzasadnieniu zaskarżonego postanowienia Sąd I instancji podniósł , iż w dniu 14 kwietnia 2000r. w dziale IV księgi wieczystej (...) wpisana została hipoteka umowna zwykła w kwocie 56.270 złotych na rzecz (...) banku S.A. Oddziału w P. tytułu kredytu , podlegające spłacie na zasadach ustalonych przez bank , wraz z procentowaniem według zmiennej stopy procentowej , wynoszącej w dniu zawarcia umowy 23,75 % w stosunku rocznym.

Księga wieczysta (...) prowadzona jest przez Sąd Rejonowy w Kutnie , IX Zamiejscowy Wydział Ksiąg Wieczystych z siedzibą w Ł. dla nieruchomości położonej miejscowości T., gmina G.. W dziale II tej księgi ujawnieni są G. i A. małżonkowie G. na prawach wspólności ustawowej małżeńskiej.

W dniu 24 grudnia 2012r. do Sądu Rejonowego w Łęczycy IV Wydziału Ksiąg Wieczystych wpłynął wniosek Prokury Niestandaryzowanego Sekurytyzacyjnego Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego z siedzibą we W. o wpis zmiany hipoteki w księdze wieczystej (...) . Do wniosku dołączony został wyciąg z ksiąg rachunkowych Funduszu i ewidencji analitycznej nr (...) z dnia 18 grudnia 2012r.W wyciągu stwierdzono , że fundusz nabył od (...) Banku Spółki Akcyjnej z siedziba w W. wierzytelność wobec A. G. G. G. (2) z tytułu umowy kredytowej z dnia 10 kwietnia 2000r. , zabezpieczonej hipoteką zwykła w kwocie 56.270 złotych.

W dniu 1 lutego 2013r. referendarz sądowy dokonał w dziale IV księgi wieczystej wpisu zmiany treści hipoteki oznaczonej nr 5 poprzez wykreślenie dotychczasowego wierzyciela (...) Banku S.A. Oddział w P. i wpisanie w jego miejsce Prokury Niestandaryzowanego Sekurytyzacyjnego Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego z siedziba we W..

Na wpis ten G. i A. małżonkowie G. wnieśli skargę. W skardze podnieśli , iż z uwagi na przedawnienie wierzytelności , Sąd Okręgowy w Płocku wyrokiem z dnia 5 listopada 2008r. , sygn. akt IC 2372/07 pozbawił wykonalności nakaz zapłaty wydany w postępowaniu nakazowym Sądu Okręgowego w Łodzi z dnia 29 sierpnia 2007r. , sygn. akt I Nc 68/07.

Przy takich ustaleniach stanu faktycznego Sąd I instancji wywiódł , iż stosownie do art. 79 ust.1 ustawy z dnia 6 lipca 1982r. o księgach wieczystych i hipotece ( tekst jed. Dz. u. z 2013r. poz. 707 ze zm.), w razie przelewu wierzytelności hipotecznej na nabywcę przechodzi także hipoteka , chyba że ustawa stanowi inaczej.

W rozpoznawanej sprawie wnioskodawca dołączył do wniosku o wpis zmiany wierzyciela hipotecznego wyciąg z ksiąg rachunkowych funduszu sekurytyzacyjnego i ewidencji analitycznej , podpisany przez osobę upoważnioną do reprezentacji wnioskodawcy i opatrzoną pieczęcią reprezentującego wnioskodawcę Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych S.A. z siedzibą we W.. Dokumenty te stanowią podstawę wpisu di księgi wieczystej stosownie do art. 194 ustawy z dnia 27 maja 2004r. o funduszach inwestycyjnych ( Dz. U. z (...). , Nr 146 , poz.1546).

W tej sytuacji w ocenie Sądu I instancji zaskarżony wpis dokonany został prawidłowo.

Apelację od powyższego rozstrzygnięcia wnieśli G. i A. małżonkowie G..

Skarżący zarzucili rozstrzygnięciu :

1.naruszenie przepisów postępowania mających wpływ na wynik sprawy :

a) art. 233 §1 k.p.c. poprzez sprzeczność poczynionych przez Sąd I instancji ustaleń z treścią zebranego w sprawie materiału i nie wyprowadzenie logicznych wniosków z zebranego w sprawie materiału dowodowego poprzez przyjęcie , że wpis został dokonany prawidłowo;

2.naruszenie prawa materialnego :

a)poprzez naruszenie art. 118 k.c. polegające na jego niezastosowaniu , co w konsekwencji doprowadziło do nieuwzględnienia przez Sąd rozstrzygający podniesionego we właściwym czasie zarzutu przedawnienia;

b)przez naruszenie art. 77 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych hipotece poprzez jego zastosowanie , podczas gdy ten artykuł nie powinien mieć zastosowania do istniejącego stanu faktycznego ;

c) przez naruszenie art. 94 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece poprzez jego niezastosowanie ,podczas gdy zgodnie z treścią tego przepisu ,hipoteka w tym przypadku powinna wygasnąć.

W konkluzji skarżący wniósł o :

1.zmiane zaskarżonego postanowienia przez uchylenie dokonanego wpisu zmiany wierzyciela w prowadzonej księdze wieczystej ,

ewentualnie

2.o uchylenie zaskarżonego postanowienia i przekazanie w uchylony zakresie sprawy Sądowi Rejonowemu w Kutnie do ponownego rozpoznania oraz rozstrzygnięcia o kosztach instancji odwoławczej;

3.zasądzenie na rzecz uczestników kosztów postępowania , w tym kosztów zastępstwa procesowego.

W odpowiedzi na apelację wnioskodawca wniósł o jej oddalenie i zasądzenie od uczestników na rzecz wnioskodawcy kosztów zastępstwa prawnego w postępowaniu apelacyjnym.

Sąd Okręgowy zważył , co następuje :

Apelacja nie jest zasadna.

Wbrew zarzutom skarżących Sąd I instancji prawo zastosował zarówno przepisy procedury cywilnej, jak też prawo materialne.

Sformułowane w apelacji zarzuty w ocenie Sądu Okręgowego , są konsekwencją błędnej koncepcji skarżących, co do podstawowych zasad rządzących postępowaniem wieczystoksięgowym.

Stosownie do art.626 ze znaczkiem 8 § 2 k.p.c. rozpoznając wniosek o wpis sąd bada jedynie treść i formę wniosku , dołączonych do wniosku dokumentów oraz treść księgi wieczystej. Kognicja sądu w postępowaniu wieczystoksięgowym jest zatem szczegółowo opisana w dyspozycji powołanego przepisu. W szczególności, konsekwencją tak zakreślonej kognicji sądu w postępowaniu wieczystoksięgowym jest to , iż postępowanie wieczystoksięgowe nie służy do rozstrzygania sporów o prawo niezależnie od tego , czy rozstrzygnięcie tego sporu byłoby przesłanką orzeczenia sądu wieczystoksięgowego , czy też samo w sobie miałoby być wynikiem rozpoznania wniosku.

W rozpoznawanej sprawie prawomocnym wpisem z dnia 14 lutego 2000r. została wpisana w przedmiotowej księdze wieczystej hipoteka zwykła umowna na rzecz (...) Banku S.A. Oddział w P.. Podstawą wpisu hipoteki była umowa skarżących z bankiem , a nie tytuł wykonawczy. Zatem orzeczenie w przedmiocie pozbawienia tytułu wykonawczego klauzuli wykonalności nie ma dla rozpoznania niniejszej sprawy istotnego znaczenia.

Zaskarżony wpis dotyczył zmiany wierzyciela hipotecznego , jak nastąpiła w wyniku cesji wierzytelności banku w stosunku do skarżących, wraz z zabezpieczającą tą wierzytelność hipoteką na rzecz wnioskodawcy. Przy ustaleniu stanu faktycznego będącego podstawą orzeczenia sąd w postępowaniu wieczystoksięgowym jest ograniczony w korzystaniu ze środków dowodowych , bowiem art. 626 ze znaczkiem 8 § 2 k.p.c. określa w sposób wyczerpujący środki dowodowe, na których podstawie sąd wieczystoksięgowy ustala podstawę faktyczną swego orzeczenia.

W rozpoznawanej sprawie biorąc pod uwagę treść wniosku , treść księgi wieczystej – w tym prawomocny wpis hipoteki , jak również dokumenty dołączone do wniosku , które spełniają warunki opisane dyspozycją art. 32 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece ( tj. Dz. U. z 2013 r. , poz. 707) , należało uznać , iż wpis wnioskodawcy jako wierzyciela hipotecznego był uzasadniony.

Wbrew poglądowi prezentowanemu przez skarżących kognicji sądu w postępowaniu wieczystoksięgowym nie obejmuje badania zarzutu przedawnienia wierzytelności zabezpieczonej prawomocnym wpisem hipoteki. Jest to bowiem spór co do prawa , który winien być rozpoznany w innym postępowaniu .

W tym stanie rzeczy Sąd Okręgowy oddalił apelację jako bezzasadną na podstawie art. 385 k.p.c. w zw. z art. 13 § 2 k.p.c.

O kosztach postępowania apelacyjnego Sąd Okręgowy orzekła na podstawie art. 520 § 3 k.p.c. Na koszty obciążające skarżących w niniejszym postępowaniu złożyła się kwota kosztów zastępstwa prawnego w postępowaniu apelacyjnym w wysokości 60 zł – stosownie do § 7 pkt 5 w zw. z § 12 ust. 1 pkt 1Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego ustanowionego z urzędu ( teks jedn. D.U. z 2013 r. poz. 490 ze zm. ).