Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VI Cz 526/17

POSTANOWIENIE

Dnia 25.05.2017 r.

Sąd Okręgowy w Częstochowie VI Wydział Cywilny Odwoławczy

w składzie następującym:

Przewodniczący: SSO Halina Garus

Sędziowie: SSO Hanna Morejska

SSO Karol Kołodziejczyk ( spr )

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 25.05.2017r.

sprawy z wniosku (...) Bank S.A. we W.

z udziałem J. B., A. K., W. W.

o stwierdzenie nabycia spadku

na skutek zażalenia (...) Spółki z o.o. w S.

od postanowienia Sądu Rejonowego w Częstochowie z dnia 20 października 2016r.

sygn. akt II Ns 3251/15

postanawia: oddalić zażalenie.

Sygn. akt VI Cz 526/17

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 20.10.2016 r. Sąd Rejonowy w Częstochowie odmówił (...) Sp. z o.o. z siedzibą w S. dopuszczenia do udziału w charakterze uczestnika postępowania w sprawie z wniosku (...) Bank S.A. we W. o stwierdzenie nabycia spadku po T. K..

W uzasadnieniu Sąd Rejonowy stwierdził, że udział (...)-u w niniejszym postępowaniu nie jest konieczny w świetle art.510§1 i art.669 k.p.c.

W zażaleniu na to postanowienie pełnomocnik (...) zarzucił naruszenie art.510§1 k.p.c., przez jego niewłaściwą interpretację i błędne przyjęcie, że wierzyciel spadkodawcy nie ma interesu prawnego do wzięcia udziału w sprawie w charakterze uczestnika postępowania.

Skarżący wniósł o uchylenie zaskarżonego postanowienia i dopuszczenie (...) Sp. z o.o. do udziału w postępowaniu, a także o zasądzenie kosztów postępowania zażaleniowego.

Sąd Okręgowy uznał zażalenie za niezasadne.

W ocenie Sądu Okręgowego, Sąd pierwszej instancji trafnie uznał, że spółka (...) – jako wierzyciel T. K. – nie jest zainteresowanym w rozumieniu art. 510§1 k.p.c., bowiem wynik tego postępowania nie dotyczy jego praw i dlatego nie może wziąć udziału w niniejszej sprawie. Prawidłowo określił Sąd pierwszej instancji krąg uczestników postępowania o stwierdzenie nabycia spadku – należą do niego wyłącznie wszyscy potencjalni spadkobiercy, na co jednoznacznie wskazuje art.669 k.p.c.

Ugruntowany w doktrynie i orzecznictwie jest pogląd, że wierzyciel spadkodawcy uprawniony jest do zainicjowania postępowania o stwierdzenie nabycia spadku po swoim dłużniku ( zob. postanowienie SN z 28.01.2009 r. IV CSK 361/08, LEX nr 527248; postanowienie SN z 12.01.1983 r. III CRN 218/82, OSNC 1983/8/124 ). Uprawnienie to wywodzi się jednak nie z art. 510 k.p.c., ale z art. 1025 k.c. Wedle tego przepisu, legitymacja do złożenia wniosku o stwierdzenie nabycia spadku przysługuje osobie mającej w tym interes, a taką osobą jest niewątpliwie wierzyciel spadkodawcy, poszukujący zaspokojenia wśród spadkobierców dłużnika.

Natomiast w sytuacji, gdy postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku zostało już wszczęte przez inną osobę, wierzyciel spadkodawcy traci interes prawny do wszczęcia postępowania. Wynik tego postępowania nie dotyczy praw wierzyciela, gdyż jego interes prawny polega wyłącznie na ustaleniu spadkobierców, nie ma on natomiast wpływu na to, kto będzie dziedziczył.

W związku z powyższym, zażalenie zostało oddalone na podstawie art. 385 k.p.c. w zw. z art. 397§2 k.p.c.