Sygn. akt XXVI GC 469/17
Dnia 27 lipca 2018 r.
W Sądzie Okręgowym w Warszawie XXVI Wydział Gospodarczy
Referendarz sądowy Dorota Wiącek
po rozpoznaniu 27 lipca 2018 r. w Warszawie
na posiedzeniu niejawnym
sprawy z powództwa (...) sp. z o.o. z siedzibą w W.
przeciwko Z. W.
o zapłatę
w przedmiocie wniosku pozwanego Z. W. o zwolnienie od kosztów sądowych w zakresie opłaty od apelacji
postanawia:
oddalić wniosek w całości.
referendarz sądowy
Dorota Wiącek
W dniu 11 maja 2018 r. pozwany Z. W. wniósł apelację od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie XXVI Wydział Gospodarczy z dnia 13 marca 2018 r. wraz z wnioskiem o zwolnienie od kosztów sądowych w zakresie opłaty od apelacji.
Do wniosku powód dołączył oświadczenie o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania.
Zarządzeniem z dnia 30 maja 2018 r pozwany został wezwany do: - złożenia oświadczenia o ilości kont bankowych i złożenia wyciągów ze wszystkich kont bankowych za okres sześciu miesięcy, złożenie sprawozdania finansowego składanego do Urzędu Skarbowego za 2017 r., uzupełnienia oświadczenia majątkowego poprzez wskazanie uśrednionych miesięcznych wydatków ponoszonych na utrzymanie rodziny, złożenia wyciągów bankowych potwierdzających wysokość obciążeń kredytowych i zajęć rachunku przez organ egzekucyjny wskazania, pod jakim tytułem prawnym pozwany zajmuje mieszkanie, za które ponosi wskazane w oświadczeniu majątkowym koszty oraz wyjaśnienie jakie okoliczności i zdarzenia doprowadziły do ewentualnej utraty oszczędności – w terminie tygodniowym pod rygorem oddalenia wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych. Pozwany w odpowiedzi na wezwanie dołączył jedynie krótkie oświadczenie o posiadanym rachunku i wyciąg miesięczny z tego rachunku oraz oświadczenie o użyczeniu lokalu.
Opłata od apelacji w niniejszej sprawie wynosi 1 534 zł.
Wniosek pozwanego jako bezzasadny podlega oddaleniu
Stosownie do art. 102 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych
w sprawach cywilnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r., Nr 90, poz. 594, z późn. zm.) zwolnienia
od kosztów sądowych może się domagać osoba fizyczna, jeżeli złoży oświadczenie, z którego wynika, że nie jest w stanie ich ponieść bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie
i rodziny. Sąd rozpoznając wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych opiera się na dowodach przekazanych w toku postępowania przez stronę, która jak wynika z brzmienia przepisu jest zobligowana do należytego wykazania, a zatem wszystkimi dostępnymi stronie środkami, że nie jest stanie ponieść kosztów sądowych w określonej wysokości. Obowiązek ten ma doprowadzić do jednoznacznego przekonania, że pozwany nie jest i nie był w posiadaniu środków mogących stanowić źródło zaspokojenia kosztów sądowych, jak również przy zachowaniu należytej staranności nie może ich uzyskać.
Zgodnie z art. 102 ust 2 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych do wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych powinno być dołączone oświadczenie obejmujące szczegółowe dane o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania osoby ubiegającej się o zwolnienie od kosztów. Wskazane oświadczenie ma charakter dowodowy – wykazujący sytuację majątkową osoby ubiegającej się o zwolnienie.
Zdaniem referendarza sądowego wnioskodawca nie wykazał, że nie jest w stanie uiścić kosztów sądowych w postaci opłaty od apelacji w wysokości 1 534 zł (art. 18 pkt. 2 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych).
Przedłożone przez wnioskodawcę oświadczenie o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania nie przedstawia pełnego obrazu jego obecnej sytuacji majątkowej. Pozwany we wniosku nie przedstawił wszystkich informacji, które pozwoliłyby na pełną, miarodajną ocenę jego sytuacji finansowej, a wezwany do uzupełnienia tego braku – zaniechała jego uzupełnienia.
Należy w tym miejscu wskazać, że trafność rozstrzygnięcia wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych uzależniona jest od zgromadzenia dokładnych informacji o sytuacji majątkowej i rodzinnej oraz o dochodach wnioskodawców. Regulacja ta wymusza podanie przez stronę bardzo szczegółowych informacji ułatwiających rozpoznanie wniosku, w tym umożliwiających przedstawienie motywów decyzji odmownej.
Instytucja zwolnienia z kosztów sądowych jest formą pomocy udzielanej przez Skarb Państwa osobom najbiedniejszym, aby w ten sposób pomóc im w sądowym dochodzeniu roszczeń. W związku z tym powinno mieć ono miejsce tylko w sytuacjach wyjątkowych, zasługujących na szczególne uwzględnienie. (por. postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 24.09.1984 r., II Cz 104/84, LEX 8623 oraz z dnia 24.07.1980 r., I Cz 99/80, LEX 8257). Instytucja zwolnienia od kosztów sądowych stanowi pomoc państwa dla osób ubogich, które wykażą, że mimo starań nie były w stanie, ze względu na niezależną od nich, złą sytuacje majątkową, zgromadzić bez uszczerbku dla utrzymania siebie i rodziny odpowiednich środków na prowadzenie procesu sądowego (por. postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 04.04.2012 r., I CZ 7/12, LEX 1164724).
Z uwagi na powyższe, wniosek pozwanego Z. W. podlega oddaleniu w całości – o czym na podstawie art. 102 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych orzeczono jak w sentencji.
referendarz sądowy
D. W.
(...)
- (...)