Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I Ca 327/19

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 18 września 2019 roku

Sąd Okręgowy w Sieradzu Wydział I Cywilny

w składzie:

Przewodniczący Sędzia Barbara Bojakowska

Sędziowie Elżbieta Zalewska-Statuch (ref.)

Joanna Składowska

Protokolant sekretarz sądowy Elwira Kosieniak

po rozpoznaniu w dniu 18 września 2019 roku w Sieradzu

na rozprawie

sprawy z powództwa K. P. (1)

przeciwko W. P. i B. P.

o obniżenie alimentów

na skutek apelacji powoda

od wyroku Sądu Rejonowego w Sieradzu

z dnia 29 maja 2019 roku, sygnatura akt III RC 26/18

I.  zmienia zaskarżony wyrok w punktach 1 i 3 na następujący:

„1. alimenty zasądzone na rzecz W. P. i B. P. wyrokiem Sądu Okręgowego w Sieradzu z dnia 8 września 2014 roku w sprawie I1C 438/14 w punkcie 3 obniża z kwot po 1000 złotych do kwot po 700 (siedemset) złotych dla każdego z uprawnionych, pozostawiając bez zmian warunki płatności i oddala powództwo w pozostałej części;

3. znosi między stronami koszty procesu”;

II. oddala apelację w pozostałej części;

III.  nie obciąża pozwanych kosztami postępowania apelacyjnego;

IV.  przyznaje adwokat K. L. zwrot kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej powodowi z urzędu w postępowaniu apelacyjnym w kwocie 73,80 (siedemdziesiąt trzy 80/100) złotych brutto, którą nakazuje wypłacić ze Skarbu Państwa – Sądu Rejonowego w Sieradzu.

Sygn. akt I Ca 327/19

UZASADNIENIE

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 29 maja 2019 roku Sąd Rejonowy w Sieradzu oddalił powództwo K. P. (1) przeciwko W. P. i B. P. o obniżenie alimentów oraz orzekł o wynagrodzeniu dla pełnomocnika ustanowionego dla powoda
z urzędu, a także zasądził od powoda na rzecz pozwanych solidarnie 1200 zł z tytułu kosztów zastępstwa prawnego.

Sąd Rejonowy ustalił, co następuje:

Wyrokiem z 8 września 2014r. Sąd Okręgowy w Sieradzu rozwiązał z winy K. P. (1) związek małżeński K. P. (2). Wykonywanie władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi B. P. urodzonym (...) i W. P. urodzoną (...) powierzono matce K. P. (2), ograniczając władzę rodzicielską ojca do współdecydowania o istotnych sprawach dzieci. Sąd w tym wyroku ustalił także na rzecz dzieci od ojca alimenty w kwocie po 1000zł miesięcznie na rzecz każdego
z nich. Ustalone zostały także kontakty ojca z dziećmi weekendowe dwa razy w miesiącu oraz w wakacje dwutygodniowe i tygodniowe w czasie ferii świątecznych.

W czasie ustalania alimentów powód wynajmował mieszkanie. Wspólnie z matką dzieci prowadzili z matką (...) spółkę (...) która świadczyła usługi dźwigowo – hydrauliczne. W czasie rozwodu spółka była rozwiązywana. Matka uzyskiwała w tym czasie dochody z firmy w kwocie 1000zł nadto pracowała w innej firmie gdzie zarabiała 1300zł miesięcznie.

W czasie rozwodu i ustalania poprzednich alimentów prowadzona spółka przez powoda (...) (...) Sp. Jawna osiągała roczne dochody w wysokości 209 280zł. Po rozwodzie powód założył Firmę Handlową (...) K. P. (1) , której działalność pokrywała się z działalnością poprzedniej firmy . Do działalności w nowej firmie powód wykorzystywał elementy majątku dawnej firmy.

K. P. (2) z tytułu prowadzenia działalności konkurencyjnej przez powoda w stosunku do firmy (...) złożyła pozew o przeciwko byłemu mężowi o zapłatę odszkodowania w kwocie 118989zł . Sąd Okręgowy w Łodzi zasądził na rzecz powódki dochodzoną kwotę . / dokumenty k59, 60-72/ Od około dwóch lat powód nie prowadzi już żadnej firmy. Powód zatrudnił się obecnie w przedsiębiorstwie (...) z wynagrodzeniem miesięcznym 2100zł miesięcznie brutto . Właścicielem firmy jest T. W. były pracownik w firmach powoda (...) (...).

Firma (...) zajmuje się podobnym profilem działalności jak firmy poprzednio wymienione.

Początkowo powód miał udziały w firmie (...) które zbył za 1000zł . Powód miał także upoważnienia do prowadzenia rozmów handlowych z firmą turecką jak i do prowadzenia rozmów z bankiem w sprawie uzyskania przez firmę (...) kredytów Powód obecnie poszukuje bardziej dochodowej pracy Powód obecnie zamieszkuje z partnerką która pracuje w dziale rozliczeń księgowych w (...) Spółdzielni Mieszkaniowej. Wynajmuje mieszkanie od znajomej za 450zł miesięcznie za media płaci 100zł / zeznania powoda k 179/

Dzieci mieszkają z matką oboje chodzą do szkoły podstawowej. Matka mieszka w domu swoich rodziców. Pracuje i zarabia najniższe wynagrodzenie krajowe. Płaci za prąd i media około 180zł miesięcznie za telefon 90zł . Koszty wyżywienia dzieci wynoszą 400zł miesięcznie na każde dziecko. Środki chemiczne wynoszą po 150zł miesięcznie. Córka uczęszcza do szkoły tańca w Z. , których koszt wynosi 100zł miesięcznie.

Budynek mieszkalny , stanowiący majątek wspólny jest wynajmowany za kwotę 2000zł miesięcznie z tym ,że jest on zadłużony na kwotę 420000zł i rata kredytu wynosi około 2000zł miesięcznie, który spłaca matka dzieci. Matka ma zasądzone od pozwanego alimenty na swoją rzecz w kwocie 1500zł miesięcznie. Toczyła się sprawa o uchylenie tych alimentów ale powództwo zostało oddalone / akta SR w Sieradzu IIIRC 169/17/ .

Powód ma zadłużenia alimentacyjne zarówno na rzecz byłej żony jak i dzieci.

Przeciwko powodowi i jak i matce dzieci toczą się sprawy karno- skarbowe w przedmiocie spraw podatkowych / zeznania K. P. (2) 179v/

Sąd zważył:

Zmiany zakresu obowiązku alimentacyjnego w tym jego obniżenia można żądać na podstawie art. 138kro w razie zmiany stosunków . Zmiany te winny dotyczyć usprawiedliwionych potrzeb osób uprawnionych do alimentacji jak i możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego do alimentacji .

W niniejszej sprawie należało ustalić czy potrzeby małoletnich dzieci powoda uległy zmniejszeniu od 2014r. czyli od ustalenia alimentów na ich rzecz .

Z materiału dowodowego nie wynika aby miało miejsce zdarzenie, które by spowodowało zmniejszenie potrzeb dzieci , na przykład wskutek uzyskania dodatkowych dochodów przez drugiego z rodziców lub otrzymania przez nie majątku . Niewątpliwe jest natomiast , że potrzeby uprawnionych do alimentacji z upływem wieku wzrastają. Wynika to ze zwiększenia się ich potrzeb życiowych takich jak jedzenie, ubranie, potrzeb w zakresie szkoły jak i rozrywki. Upływ czasu także obniża realną wartość świadczenia występuje roczna inflacja w wysokości około 2% co łącznie spowodowało ,że świadczenie realnie straciło na wartości około 10%.

Sytuacja matki pod względem dochodowym także nie uległa zmianie ma podobne dochody jak i ponosi podobne jak wówczas wydatki . Sama spłaca kredyt mieszkaniowy z czynszu za wynajem budynku na którego został zaciągnięty . Sąd orzekając w sprawie o uchylenie względem niej obowiązku alimentacyjnego w 2018r. ustalił ,że jej sytuacja w dacie orzekania w tamtej sprawie nie uległa zmianie. Powód w tej sprawie także nie przedstawił dowodów na okoliczność polepszenia się sytuacji majątkowej matki pozwanych.

Powód uzasadniał potrzeba obniżenia alimentów pogorszeniem jego sytuacji majątkowej . Podnosił ,że zaprzestał prowadzić działalność gospodarczą jaką jeszcze prowadził w czasie ustalania alimentów a zatrudnił się w firmie w charakterze pracownika zarabiającego około 2000zł miesięcznie czyli za minimalną płacę. Powód w swoich zeznaniach nie przedstawił wiarygodnych argumentów dlaczego tak postąpił. Nie podał co go skłoniło do zaprzestania działalności firmy, (...) , która jak wynikało z dokumentów przynosiła dochody po ustaniu małżeństwa kiedy nią sam się zajmował. Powód po zaprzestaniu działalności w tej firmie rozpoczął działania w innej firmie prowadził w niej działania konkurencyjne na szkodę wcześniejszej firmy i szkodę wspólnika czyli byłej żony. Sytuacja ta znalazła wyraz w orzeczeniach Sądu Gospodarczego, polegających na zabezpieczeniu majątku firmy i zasądzającym odszkodowanie z tytułu działalności na szkodę spółki.

Obecne jego zatrudnienie i zakres uprawnień budzi także wątpliwości bowiem firmę prowadzi jego dawny pracownik a on ma w niej kompetencje przekraczające obowiązki zwykłego pracownika technicznego .

Ma między innymi uprawnienia do prowadzenia negocjacji z innymi podmiotami gospodarczymi w sprawach współpracy jak i z bankiem w sprawach kredytowych .Sam także twierdzi, że jest na etapie poszukiwania lepiej płatnej pracy.

Powód także z uwagi na inne postępowania w tym podatkowe może być zainteresowany ukrywaniem rzeczywistych swoich dochodów. Ma także duże zadłużenie z tytułu niepłacenia alimentów . W tej sprawie takie zachowanie się powoda nie może być uwzględnione jako podstawa do obniżenia świadczeń alimentacyjnych na rzecz dzieci. Przy wnoszeniu pozwu powód ocenił wyżej swoje możliwości finansowe bowiem ,żądał obniżenia alimentów tylko o 200zł zł na każde dziecko / dopiero później żądał większego obniżenia alimentów / jednocześnie podnosił ,że mógłby wtedy poza alimentami więcej sam dawać dzieciom za zaspokojenie ich potrzeb. Okoliczność ta wskazuje na to ,że sytuacja majątkowa i jego możliwości finansowe są inne niż podaje Sądowi.

Można stwierdzić , że od czasu rozpoznania sprawy o uchylenie się od obowiązku alimentacyjnego na rzecz byłej żony w której powództwo to zostało oddalone jego sytuacja majątkowa i możliwości zarobkowe nie uległy zmianie dlatego i w tej sprawie powództwo należało oddalić .

O kosztach orzeczono na mocy art. 98§1kpc i art. 99kpc

Wynagrodzenie pełnomocnikowi z urzędu zostało przyznane na podstawie §8 pkt 4 RMS z 3. 10.2016r. / DZ.U. 1715 ze zm. /