Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I C 694/21

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 23 lipca 2021 roku

Sąd Okręgowy w Gliwicach I Wydział Cywilny

Przewodniczący – SSO Piotr Suchecki

po rozpoznaniu w dniu 23 lipca 2021 roku w Gliwicach

na posiedzeniu niejawnym w trybie art. 191 1 § 3 k.p.c.

sprawy z powództwa M. G.

przeciwko Wspólnocie Mieszkaniowej Nieruchomości przy ul. (...) w P.

o uzupełnienie uchwały

oddala powództwo.

SSO Piotr Suchecki

Sygn. akt I C 694/21

UZASADNIENIE

W art. 191 1 k.p.c. ustawodawca wprowadził tryb postępowania w przypadku oczywistej bezzasadności powództwa. Wynika z jego treści, że w przypadku stwierdzenia oczywistej bezzasadności powództwa pomija się wszystkie czynności, które ustawa nakazuje podjąć w następstwie wniesienia pozwu, jako niecelowe (§1 i 2). W następstwie tego sąd może oddalić powództwo na posiedzeniu niejawnym, nie doręczając pozwu osobie wskazanej jako pozwany ani nie rozpoznając wniosków złożonych wraz z pozwem (§3). Uzasadnienie wyroku sporządza się na piśmie z urzędu. Powinno ono zawierać jedynie wyjaśnienie, dlaczego powództwo zostało uznane za oczywiście bezzasadne. Wyrok z uzasadnieniem sąd z urzędu doręcza tylko powodowi z pouczeniem o sposobie i terminie wniesienia środka zaskarżenia (§ 4).

Stan sprawy

W dniu 13 czerwca 2021 r. pozwana Wspólnota podjęła uchwałę nr (...), mocą której wyraziła zgodę na wykorzystywanie przewodów kominowych stanowiących części wspólne budynku do podłączania kotłów gazowych zasilających indywidualne instalacje CO w lokalach mieszkalnych i użytkowych (pkt (...)) i upoważniła zarządcę do wydania warunków technicznych na przeprowadzenie każdorazowo prac ujętych w pkt(...) uchwały, zgodnie z opinią kominiarską i obowiązującymi przepisami prawa budowlanego ((...)).

M. G. wystąpił z powództwem, w ramach którego domagał się dopisania do uchwały pkt (...), który zobowiązywałby każdego właściciela lokalu podłączającego kocioł gazowy do przewodów kominowych, aby w przewodzie tym zamontował na swój koszt rurę kwasoodporoną, a dokumentację techniczną przesłał pozostałym członkom Wspólnoty. Żądanie to uzasadnił wiekiem budynku i wynikającym z tego brakiem szczelności kominów dymnych, które sąsiadują z kominami wentylacyjnymi.

Wyjaśnienie

Żądanie powoda ma charakter oczywiście bezzasadny w świetle art. 25 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 o własności lokali (t.jedn. Dz.U.2021.1048), albowiem właściciel lokalu nie może występować o zobowiązanie wspólnoty do podjęcia uchwały określonej treści, a tym bardziej nie może żądać, aby taką uchwałę podjął lub uzupełnił za wspólnotę sąd (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 7 lutego 2002 r., I CKN 489/00, wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 31 marca 2015 r., I ACa 1469/14).

Powództwo podlega zatem oddaleniu a limine z przyczyn natury formalnej. Odnosząc się do meritum zagadnienia należy jednak zauważyć, że uchwała realizuje sugerowany przez powoda postulat, albowiem w pkt 2 uzależnia każdoczesne wykonanie podłączenia od wydania warunków technicznych, zgodnych z opinią kominiarską i obowiązującymi przepisami prawa budowalnego. Jeśli istniejące warunki techniczne przewodów kominowych wymagają zastosowania zabezpieczeń, to powinno to znaleźć wyraz w opinii kominiarskiej i wydanych na jej podstawie warunkach. Jeśli powód będzie miał wątpliwości, czy sposób wykonania podłączenia będzie zgodny z obowiązującymi wymogami lub stanowi innego rodzaju zagrożenie dla mieszkańców (co stanowiłoby naruszenie podjętej uchwały w świetle jej pkt(...)), to ma prawo zgłosić taką okoliczność do organów nadzoru budowalnego, a w przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa także do prokuratury. Nie może jednak w trybie procesu cywilnego żądać uzupełnienie, czy doprecyzowania uchwały, która wprost mówi o konieczności wykonywania inwestycji zgodnie z obowiązującym prawem, pod nadzorem kominiarskim i w oparciu o wydane warunki techniczne.

Wobec powyższego orzeczono jak w sentencji.

SSO Piotr Suchecki