Sygn. akt I C 71/23
Dnia 21 sierpnia 2023 r.
Sąd Rejonowy w Opocznie I Wydział Cywilny, w składzie
Przewodniczący: Sędzia Anna Olejnik
po rozpoznaniu w dniu 21 sierpnia 2023 r., na posiedzeniu niejawnym
sprawy z powództwa (...) 1 Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego Niestandaryzowanego
Funduszu Sekurytyzacyjnego z siedzibą w W.
przeciwko K. K.
o zapłatę
postanawia :
oddalić wniosek o podjęcie zawieszonego postępowania w sprawie;
umorzyć postępowanie w sprawie.
Sygn. akt I C 71/23
Powód (...) 1 Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Niestandaryzowany Fundusz Sekurytyzacyjny z siedzibą w W. – reprezentowany przez pełnomocnika radcę prawnego – w dniu 8 grudnia 2022 r. (data nadania) wniósł pozew o zapłatę w postępowaniu upominawczym przeciwko pozwanej K. K..
Nakazem zapłaty w postępowaniu upominawczym wydanym w dniu 23 stycznia 2023 r. w sprawie sygn. akt I Nc 562/22 Sąd uwzględnił żądanie zgłoszone w pozwie w całości.
Przesyłka zawierająca odpis nakazu zapłaty wysłana na adres pozwanej wskazany w pozwie nie została doręczona, gdyż prawidłowo awizowana została zwrócona jako niepodjęta w terminie.
W związku z powyższym, postanowieniem z dnia 17 lutego 2023 r. Sąd uchylił w/w nakaz zapłaty, skierował sprawę do rozpoznania w postępowaniu uproszczonym, zobowiązując jednocześnie na podstawie art. 139 1 § 1 k.p.c. pełnomocnika powoda do doręczenia pozwanej w terminie 2 miesięcy za pośrednictwem komornika odpisu pozwu wraz z załącznikami oraz pouczeniem dla pozwanej – pod rygorem zawieszenia postępowania w sprawie.
Z uwagi na bezskuteczny upływ w/w terminu Sąd postanowieniem z dnia 2 maja 2023 r. zawiesił postępowanie w sprawie na podstawie art. 177 § 1 pkt 6 k.p.c. w zw. z art. 139 1 § 2 k.p.c.
Pismem z dnia 31 lipca 2023 r. (data nadania) pełnomocnik powoda wniósł o podjęcie zawieszonego postępowania w sprawie i doręczenie korespondencji na wskazany w piśmie adres.
W uzasadnieniu pisma pełnomocnik powoda podał, że w wykonaniu zobowiązania Sądu skierował do Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w Opocznie wniosek o doręczenie pozwanej korespondencji sądowej. Podał, że Komornik w wyniku podjętych czynności ustalił, że pozwana zamieszkuje pod adresem: ul. (...) – S. 10; (...)-(...) O..
Sąd zważył, co następuje:
W myśl art. 139 1 § 1 k.p.c. jeżeli pozwany będący osobą fizyczną, pomimo powtórzenia zawiadomienia zgodnie z art. 139 § 1 zdanie drugie, nie odebrał wysłanego pod wskazany adres pozwu, innego pisma procesowego lub orzeczenia wywołującego potrzebę podjęcia obrony jego praw, a w sprawie nie doręczono mu wcześniej żadnego pisma w sposób przewidziany w artykułach poprzedzających ani nie ma zastosowania art. 139 § 2 lub inny przepis szczególny przewidujący skutek doręczenia, przewodniczący zawiadamia o tym powoda, przesyłając mu odpis pisma sądowego dla pozwanego i zobowiązując do doręczenia tego odpisu pisma pozwanemu za pośrednictwem komornika.
Powód w terminie dwóch miesięcy od dnia doręczenia mu zobowiązania, o którym mowa w § 1, składa do akt potwierdzenie doręczenia korespondencji pozwanemu za pośrednictwem komornika albo zwraca korespondencję wraz z dowodem na piśmie, że pozwany zamieszkuje pod adresem wskazanym w pozwie. Po bezskutecznym upływie terminu stosuje się przepis art. 177 § 1 pkt 6 (art. 139 1 § 2 k.p.c.).
Zgodnie z art. 180 § 1 k.p.c. sąd postanowi podjąć postępowanie z urzędu, gdy ustanie przyczyna zawieszenia.
Z kolei art. 182 § 1 pkt 1) k.p.c. stanowi, że sąd umarza postępowanie zawieszone z przyczyn wskazanych w art. 177 § 1 pkt 5 i 6 , jeżeli wniosek o podjęcie postępowania nie został zgłoszony w ciągu trzech miesięcy od daty postanowienia o zawieszeniu postępowania.
Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego przedstawionym w uchwale z 23.2.1982 r., III CZP 4/82, niepubl. i z 18.11.2015 r., III CZP 74/15, OSNC 2016, Nr 12, poz. 136 bezzasadny wniosek o podjęcie postępowania jest „procesowo jałowy” i nie tamuje umorzenia postępowania. Z treści przepisów regulujących podjęcie postępowania wynika, że mają one zastosowanie jedynie wtedy, gdy ustanie przeszkoda uniemożliwiająca prawidłowe prowadzenie procesu. Przed wydaniem postanowienia o podjęciu postępowania albo o odmowie jego dokonania, sąd powinien zatem przedsiębrać czynności mające na celu sprawdzenie, czy wykonanie przez powoda zarządzenia (np. wskazanie prawidłowego adresu) rzeczywiście osiągnęło pożądany skutek, przejawiający się w możliwości nadania sprawie dalszego biegu.
Przenosząc powyższe rozważania natury prawnej na grunt przedmiotowej sprawy stwierdzić należy, że strona powodowa nie uczyniła zadość dyspozycji z art. 139 1 § 2 k.p.c., a tym samym zgłoszony przez nią wniosek o podjęcie zawieszonego postępowania w sprawie nie mógł być potraktowany jako skuteczny. Co prawda pełnomocnik powoda załączył do wniosku informację od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, w której jako adres pozwanej K. K. wskazany jest adres ul. (...) – S. 10; (...)-(...) O., jednakże z protokołu z czynności podjętych przez Komornika zmierzających do doręczenia korespondencji pozwanej bezsprzecznie wynika, iż pozwana od czterech lat przebywa za granicą i jej miejsce pobytu nie jest znane. Tym samym wniosek powoda o doręczenie pozwanej korespondencji na wskazany we wniosku adres jest bezpodstawne.
Mając powyższe na uwadze, przyjąć należało, iż powód nie wskazał prawidłowego adresu pozwanej, sprawie nie można nadać dalszego biegu, a tym samym wniosek o podjęcie zawieszonego postępowania w sprawie podlegał oddaleniu jako niezasadny – punkt 1. sentencji postanowienia.
Jednocześnie, mając na względzie upływ terminu trzech miesięcy od daty postanowienia o zawieszeniu postępowania oraz fakt, że złożony przez stronę powodową wniosek o podjęcie postępowania był bezzasadny, Sąd na mocy art. 182 § 1 pkt 1) k.p.c. orzekł jak w punkcie 2. sentencji postanowienia.