Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VI P 34/24

Dnia 7 października 2024 r.

POSTANOWIENIE

Sąd Okręgowy (...) VI Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie następującym:

Przewodniczący: sędzia Konrad Kujawa

po rozpoznaniu w dniu 7 października 2024 r.

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z powództwa A. K.

przeciwko (...)

o ustalenie istnienia stosunku pracy, dopuszczenie do pracy i odszkodowanie

postanawia:

uznać się niewłaściwym rzeczowo i na podstawie art. 200 § 1 4 w związku z art. 461 § 1 1 k.p.c. przekazać sprawę Sądowi Rejonowemu (...) IX Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, jako rzeczowo i miejscowo właściwemu.

SSR del. Konrad Kujawa

Sygnatura akt VI P 34/24

Uzasadnienie postanowienia z 7 października 2024 r.

Powódka A. K. wystąpiła z pozwem przeciwko (...), formułując następujące żądania:

- o ustalenie istnienia stosunku pracy w pełnym wymiarze czasu pracy od 1 maja 2021 r. do 31 stycznia 2024 r. na podstawie umowy o pracę na czas określony, od 1 lutego do 30 kwietnia 2024 r. – na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, a począwszy od 1 maja 2024 r. – na podstawie mianowania,

- o nakazanie pozwanej dopuszczenia powódki do pracy na stanowisku specjalisty kontroli państwowej w Delegaturze (...)w S.,

- zasądzenie od pozwanej kwoty 250 000 zł tytułem odszkodowania za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnienia z ustawowymi odsetkami za opóźnienie.

W myśl ogólnego przepisu art. 200 § 1 1 k.p.c. swoją właściwość sąd bierze pod rozwagę z urzędu w każdym stanie sprawy. Sąd, który stwierdzi swą niewłaściwość, przekaże sprawę sądowi właściwemu (art. 200 § 1 4 k.p.c.).

W tym wypadku sąd stwierdził brak własnej właściwości rzeczowej. Zgodnie z przepisem dotyczącym postępowania odrębnego w sprawach z zakresu prawa pracy, to jest art. 461 § 1 1 k.p.c. do właściwości sądów rejonowych, bez względu na wartość przedmiotu sporu, należą sprawy z zakresu prawa pracy o ustalenie istnienia stosunku pracy, o uznanie bezskuteczności wypowiedzenia stosunku pracy, o przywrócenie do pracy i przywrócenie poprzednich warunków pracy lub płacy oraz łącznie z nimi dochodzone roszczenia i o odszkodowanie w przypadku nieuzasadnionego lub naruszającego przepisy wypowiedzenia oraz rozwiązania stosunku pracy, a także sprawy dotyczące kar porządkowych i świadectwa pracy oraz roszczenia z tym związane.

Pozew wniesiony w tej sprawie zawiera powództwo o ustalenie istnienia stosunku pracy, co – niezależnie od wartości przedmiotu sporu na kwotę znacznie przewyższającą wynikającą z art. 17 pkt 4 k.p.c. granicę stu tysięcy złotych, zawsze wiąże się z właściwością rzeczową sądu rejonowego.

Natomiast ze względu na użyty przez ustawodawcę w przywołanym art. 461 § 1 1 k.p.c. zwrot „oraz łącznie z nimi dochodzone roszczenia” należało objąć zakresem przekazania sprawy również pozostałe roszczenia.

W przypadku kierowania roszczeń wskazanych w art. 461 § 1 1 KPC sąd rejonowy pozostaje właściwy także do rozpoznania roszczeń „dochodzonych łącznie” z tymi pierwszymi. Przez roszczenia dochodzone w ten sposób rozumie się te, które objęte są jednym pozwem łącznie z roszczeniem o ustalenie lub roszczeniami dotyczącymi rozwiązania stosunku pracy, świadectwa pracy czy kar porządkowych. Późniejsze skierowanie takich roszczeń podlega ocenie właściwości rzeczowej przez pryzmat wartości przedmiotu sporu (zob. np. wyr. SN z 11.1.2008 r., I PK 167/07, L., a także P. R. (red. nacz.), A. O. (red. cz. III) Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Wyd. 3, W. 2024.

W konsekwencji Sąd Okręgowy postanowił przekazać całą sprawę właściwemu miejscowo sądowi rejonowemu (ze względu na miejsce wykonywania pracy).

ZARZĄDZENIE

1) odnotować,

2) odpis postanowienia z uzasadnieniem doręczyć pełnomocnikowi powódki,

3) przedłożyć z pismami lub za 14 dni – na biurko.

29.10.2024