Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VIII U 1448/15

UZASADNIENIE

Decyzjami z dnia 9 kwietnia 2015 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych II Oddział w Ł. stwierdził, że dla:

1.  T. S. podstawę wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne: emerytalne i rentowe, chorobowe, wypadkowe oraz ubezpieczenie zdrowotne za miesiące: od lutego 2011 r. do czerwca 2012 r., od sierpnia 2012 r. do maja 2013 r., za lipiec 2013 r. oraz od września 2013 r. do grudnia 2013 r.

2.  K. T. podstawę wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne: emerytalne i rentowe, chorobowe, wypadkowe oraz ubezpieczenie zdrowotne za miesiące: od lutego 2011 r. do czerwca 2012 r., od sierpnia 2012 r. do maja 2013 r., za lipiec 2013 r. oraz od września 2013 r. do grudnia 2013 r.

3.  J. T. podstawę wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne: emerytalne i rentowe, chorobowe, wypadkowe oraz ubezpieczenie zdrowotne za miesiące: od lutego 2011 r. do czerwca 2012 r., od sierpnia 2012 r. do maja 2013 r., za lipiec 2013 r. oraz od września 2013 r. do grudnia 2013 r.

podlegających ubezpieczeniom, jako pracownicy płatnika składek (...) Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością , stanowią kwoty wskazane w decyzjach. W uzasadnieniach organ rentowy argumentował, że w okresach objętych decyzjami w stosunku do ww. płatnik składek (...) Sp. z o.o. deklarował składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne od wynagrodzeń wypłaconych z tytułu zawartych umów o pracę, natomiast nie deklarował składek od wynagrodzeń wypłaconych z tytułu umów zlecenia i umów o dzieło zawartych przez (...) I. G., który z uwagi na zawarte umowy o współpracy miedzy Spółką z o.o. (...) ,a prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą I. G. wykonywali prace na rzecz własnego pracodawcy tj. (...). Nie zadeklarowano składek od wynagrodzeń wypłaconych z tytułu zawartych umów zlecenia i umów o dzieło z ww. Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt. 1, art. 11 ust. I oraz art. 12 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są pracownikami. W świetle art. 8 ust. 1 i 2a za pracownika uważa się osobę pozostającą w stosunku pracy oraz osobę wykonującą pracę na podstawie umowy zlecenia albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy , z którym pozostaje w stosunku pracy. W myśl art. 13 pkt 1 w/w ustawy osoby te podlegają ubezpieczeniom społecznym w okresie od nawiązania stosunku pracy do dnia jego ustania. Stosownie natomiast do art. 17 ust.1 składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe za ubezpieczonych będących pracownikami obliczają, rozliczają i przekazują co miesiąc do Zakładu (...) płatnicy składek. Zgodnie z art. 4 pkt 2 lit a płatnikiem składek w stosunku do pracownika jest pracodawca. Mając powyższe na uwadze Zakład Ubezpieczeń Społecznych stwierdza, że płatnikiem składek z tytułu wypłat dokonanych na podstawie zawartych umów o dzieło i umów zlecenia przez ww. z (...) I. G. jest (...) Sp. z o.o.

/decyzje w aktach organu rentowego dotyczących w/w zainteresowanych/

W odwołaniach od w/w decyzji płatnik składek – (...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wniósł o ich zmianę. Skarżący wskazał ,że T. S. , K. T. oraz J. T. wykonywali umowy cywilno – prawne na rzecz (...) I. G. i błędnym jest przyjęcie ,iż praca ta była wykonywana na rzecz (...) Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością .

/odwołania od decyzji – k. 2-4, k. k. 2-4 akt VIII U 1449/15, k. 2-4 akt VIII U 1450/15/

Zakład Ubezpieczeń Społecznych II Oddział w Ł. w odpowiedziach na odwołania, wniósł o ich oddalenie.

/odpowiedzi na odwołania – k. 6-7, k. 6-7 akt VIII U 1449/15, k. 6-7 akt VIII U 1450/15/

Decyzją z dnia 9 kwietnia 2015 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych II Oddział w Ł. określił dla płatnika składek (...) Sp. z o.o. kwoty należnych składek na Fundusz Pracy za miesiące: od lutego 2011 r. do czerwca 2012 r., od sierpnia 2012 r. do maja 2013 r., za lipiec 2013 r. oraz od września 2013 r. do grudnia 2013 r. Organ rentowy wskazał ,że płatnik składek zadeklarował składki na Fundusz Pracy od wynagrodzeń wypłaconych z tytułu zawartych umów o pracę z ubezpieczonymi T. S. , K. T. oraz J. T. ,natomiast nie deklarował składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych z tytułu wynagrodzeń wypłaconych od umów zlecenia i umów o dzieło ww. pracownikom zawartych przez I. G., którzy z uwagi na zawarte umowy o współpracy miedzy spółką (...) a prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą I. G. wykonywali prace na rzecz własnego pracodawcy tj. (...) Sp. z o.o. Nie deklarowano składek na Fundusz Pracy od wynagrodzeń wypłaconych z tytułu zawartych umów zleceń i umów o dzieło. Zgodnie z art. 104. ust. 1 i 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2008 r. Nr 69 poz. 415 z późn. zm.) obowiązkowe składki na Fundusz Pracy, ustalone od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe bez stosowania ograniczenia, o którym mowa w art. 19 ust. I ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, wynoszących w przeliczeniu na okres miesiąca, co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę, w przypadku osób, o których mowa w art.6 ust.2 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, co najmniej wynagrodzenie, o którym mowa w tym przepisie, a w przypadku osób wykonujących pracę w okresie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania co najmniej 50 % minimalnego wynagrodzenia za pracę, opłacają inne niż wymienione w pkt 1 12 osoby podlegające ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym lub zaopatrzeniu emerytalnemu (…).Wysokość składki na Fundusz Pracy określa ustawa budżetowa. Zgodnie z art. 107 ust. 1 w/w ustawy składki na Fundusz Pracy opłaca się za okres trwania obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych w trybie i na zasadach przewidzianych dla składek na ubezpieczenia społeczne.

/decyzja w aktach ZUS/

W odwołaniu od w/w decyzji płatnik składek – (...) Sp. z o.o. wniósł o jej zmianę. Skarżący wskazał ,że T. S. , K. T. oraz J. T. wykonywali umowy o dzieło. Gdyby zaś nawet przyjąć ,że ww. wykonywali umowy o pracę, to błędnym jest przyjęcie , iż pracę tę świadczyli na rzecz (...) Sp. z o.o. Skarżący podniósł ,że T. S. , K. T. oraz J. T. zawierali umowy cywilno – prawne z (...) I. G..

/odwołanie k.2-4 akt o sygn. VIII U 1451/15/

Zakład Ubezpieczeń Społecznych II Oddział w Ł. w odpowiedzi na odwołanie wniósł o jego oddalenie.

/odpowiedzi na odwołanie – k. 6-7 akt VIII U 1451/15/

Decyzją z dnia 9 kwietnia 2015 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych II Oddział w Ł. określił dla płatnika składek (...) Sp. z o.o. kwoty należnych składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za miesiące: od lutego 2011 r. do czerwca 2012 r., od sierpnia 2012 r. do maja 2013 r., za lipiec 2013 r. oraz od września 2013 r. do grudnia 2013 r. Organ rentowy wskazał ,że płatnik składek zadeklarował składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych od wynagrodzeń wypłaconych z tytułu zawartych umów o pracę z ubezpieczonymi T. S. , K. T. oraz J. T. ,natomiast nie deklarował składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych z tytułu wynagrodzeń wypłaconych od umów zlecenia i umów o dzieło ww. pracownikom zawartych przez I. G., którzy z uwagi na zawarte umowy o współpracy miedzy spółką (...) a prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą I. G. wykonywali prace na rzecz własnego pracodawcy tj. (...) Sp. z o.o. Nie deklarowano składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych od wynagrodzeń wypłaconych z tytułu zawartych umów zleceń i umów o dzieło. Zgodnie z art. 29 ust 1 ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz. U. z 2006 r. Nr 158 poz. 1121 z późn. zm.) składkę na Fundusz ustala się od wypłat stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe stosowania ograniczenia, o którym mowa wart. 19 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz. U. z 2015, poz. 121.). Art. 29 ust. 2 stanowi , że wysokość składki na Fundusz określa ustawa budżetowa. Zgodnie natomiast z art. 10. pracownikiem, o którym mowa w art. 9, jest osoba fizyczna, która, zgodnie z przepisami polskiego prawa, pozostaje z pracodawcą w stosunku pracy lub jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę nakładczą albo wykonuje pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której, zgodnie z ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121), stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo wykonuje pracę zarobkową na podstawie innej niż stosunek pracy na rzecz pracodawcy będącego rolniczą spółdzielnią produkcyjną, spółdzielnią kółek rolniczych lub inną spółdzielnią zajmującą się produkcją rolną –jeżeli z tego tytułu podlega obowiązkowi ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, z wyjątkiem małżonka pracodawcy, a także jego dzieci własnych, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobionych , rodziców, macochy i ojczyma oraz osób przysposabiających, a także rodzeństwa, wnuków, dziadków ,zięciów i synowych, bratowych, szwagierek i szwagrów oraz osób wykonujących pracę zarobkową w gospodarstwie domowym.

/decyzja w aktach ZUS/

W odwołaniu od w/w decyzji płatnik składek – (...) Sp. z o.o. wniósł o jej zmianę. Skarżący wskazał ,że T. S. , K. T. oraz J. T. wykonywali umowy o dzieło. Gdyby zaś nawet przyjąć , że ww. wykonywali umowy o pracę, to błędnym jest przyjęcie ,iż pracę tę świadczyli na rzecz (...) Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Skarżący podniósł , że T. S. , K. T. oraz J. T. zawierali umowy cywilno – prawne z (...) I. G..

/odwołanie k.2-4 akt o sygn. VIII U 1452/15/

Zakład Ubezpieczeń Społecznych II Oddział w Ł. w odpowiedzi na odwołanie wniósł o jego oddalenie.

/odpowiedzi na odwołanie – k. 6-7 akt VIII U 1452/15/

Zarządzeniami z dnia 25 czerwca 2015r. sędzia referent połączył sprawy o sygnaturze VIII U 1449/15, VIII U 1450/15, VIII U 1451/15, VIII U 1452/15 ze sprawą o sygnaturze VIII U 1448/15, celem wspólnego rozpoznania i rozstrzygnięcia.

/zarządzenia – k. 14 akt VIII U 1449/15, k.16 akt VIII U 1450/15, k.13 VIII U 1451/15, k.13 VIII U 1452/15/

Sąd Okręgowy ustalił następujący stan faktyczny :

(...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Ł. została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym w dniu 24 kwietnia 2003 r. Wartość kapitału zakładowego spółki wynosi 250 000,00 zł. Członkami zarządu spółki są: J. G. ( prezes i jednocześnie wspólnik spółki posiadający 125 udziałów o łącznej wartości 125 000,00 zł ) oraz I. G. ( wiceprezes i wspólnik spółki posiadający 125 udziałów o łącznej wartości 125 000,00 zł ).

/wypis z Krajowego Rejestru Sądowego k. 89 - 96/

Spółka (...) funkcjonuje w obrocie gospodarczym od 1998 roku i zajmuje się badaniami naukowymi ( Spółka kupuje preparaty w USA , a także tworzy własne formuły i zajmuje się ich dystrybucją). (...) sprzedaje produkty do hurtowni oraz aptek (Spółka nie jest uprawniona do sprzedaży produktów klientom indywidualnym).

/okoliczność bezsporna/

I. G. prowadzi własną działalność gospodarczą pod firmą (...) ( zajmującą się sprzedażą preparatów dla klientów indywidualnych). I. G. prowadzi ponadto (...) oraz firmę (...).

/wyciąg z (...) k.55/

W dniu 31 grudnia 1999 r. pomiędzy spółką (...) , a (...) zawarto umowę o współpracy gospodarczej.

/umowa k.91 – 97 plik II akt ZUS/

W dniu 1 marca 2010 r. pomiędzy spółką (...) , a firmą (...) zawarto umowę współpracy w zakresie reklamy i promocji.

/umowa k.99 – 101 plik II akt ZUS/

W ramach współpracy ww. firmy wymieniają się wszelkimi informacjami. (...) kupuje produkty o. (...) , a następnie sprzedaje je klientom indywidualnym.

/zeznania I. G. min.00:04:48 – 00:14:10 protokołu rozprawy z dnia 20 lutego 2017 r. , płyta CD k.191 w związku z jej zeznaniami k.157 – k.158 oraz zeznania J. G. k.158/

T. S. był pracownikiem (...) Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w okresie od 2 sierpnia 2010 r. do 31 lipca 2014 r. ( umowa o pracę została podpisana przez wiceprezesa zarządu I. G.).

T. S. ( zleceniobiorca) zawierał z (...) I. G. ( zleceniodawca) następujące umowy zlecenia:

- z dnia 5 marca 2012 r. zawartej na czas od 5 marca 2012 r. do 31 marca 2012 r. , w której T. S. jako zleceniobiorca zobowiązał się do wykonania na rzecz zleceniodawcy czynności polegającej na opracowywaniu maillingów do klienta indywidualnego.

- z dnia 6 kwietnia 2012 r. zawartej na czas od 6 kwietnia 2012 r. do 30 kwietnia 2012 r. , w której T. S. jako zleceniobiorca zobowiązał się do wykonania na rzecz zleceniodawcy czynności polegającej na opracowywaniu maillingów do klienta indywidualnego.

- z dnia 7 maja 2012 r. zawartej na czas od 7 maja 2012 r. do 31 maja 2012 r. , w której T. S. jako zleceniobiorca zobowiązał się do wykonania na rzecz zleceniodawcy czynności polegającej na opracowywaniu maillingów do klienta indywidualnego.

- z dnia 7 czerwca 2012 r. zawartej na czas od 7 czerwca 2012 r. do 30 czerwca 2012 r. , w której T. S. jako zleceniobiorca zobowiązał się do wykonania na rzecz zleceniodawcy czynności polegającej na opracowywaniu maillingów do klienta indywidualnego.

- z dnia 1 stycznia 2013 r. zawartej na czas od 1 stycznia 2013 r. do 31 stycznia 2013 r. , w której T. S. jako zleceniobiorca zobowiązał się do wykonania na rzecz zleceniodawcy czynności polegającej na opracowywaniu maillingów do klienta indywidualnego.

- z dnia 1 lutego 2013 r. zawartej na czas od 1 lutego 2013 r. do 28 lutego 2013 r. , w której T. S. jako zleceniobiorca zobowiązał się do wykonania na rzecz zleceniodawcy czynności polegającej na opracowywaniu maillingów do klienta indywidualnego.

- z dnia 1 marca 2013 r. zawartej na czas od 1 marca 2013 r. do 31 marca 2013 r. , w której T. S. jako zleceniobiorca zobowiązał się do wykonania na rzecz zleceniodawcy czynności polegającej na opracowywaniu maillingów do klienta indywidualnego.

- z dnia 1 kwietnia 2013 r. zawartej na czas od 1 kwietnia 2013 r. do 31 maja 2013 r. , w której T. S. jako zleceniobiorca zobowiązał się do wykonania na rzecz zleceniodawcy czynności polegającej na opracowywaniu maillingów do klienta indywidualnego.

- z dnia 1 lipca 2013 r. zawartej na czas od 1 lipca 2013 r. do 31 grudnia 2013 r. , w której T. S. jako zleceniobiorca zobowiązał się do wykonania na rzecz zleceniodawcy czynności polegającej na opracowywaniu maillingów do klienta indywidualnego.

/dokumentacja pracownicza T. S. oraz umowy zlecenia w aktach ZUS/

K. T. jest pracownikiem (...) Sp. z o.o. od 1 lutego 2011 r. ( umowa o pracę została podpisana przez wiceprezesa zarządu I. G.).

K. T. ( wykonawca ) zawierał z (...) ( zamawiający) następujące umowy o dzieło:

- z dnia 3 stycznia 2011 r. zawartej na czas od 3 stycznia 2011 r. do 31 stycznia 2011 r. , w której K. T. zobowiązał się na zamówienie zamawiającego wykonać dzieło: Wiadomości Medyczne nr 10 p.t. ,, Koenzym Q 10 – energia dla zdrowia , urody i długiego życia , niezbędna dla osób ze schorzeniami układu sercowo – naczyniowego”.

- z dnia 7 lutego 2011 r. zawartej na czas od 7 lutego 2011 r. do 28 lutego 2011 r. , w której K. T. zobowiązał się na zamówienie zamawiającego wykonać dzieło: Wiadomości Medyczne nr 13 p.t. ,, A. – najsilniejszy naturalny przeciwutleniacz – niezastąpiony w trosce o zdrowie twojego organizmu ”.

- z dnia 1 marca 2011 r. zawartej na czas od 1 marca 2011 r. do 31 marca 2011 r. , w której K. T. zobowiązał się na zamówienie zamawiającego wykonać dzieło: Wiadomości Medyczne nr 14 p.t. ,, Witamina D3 w walce o zdrowy organizm”.

- z dnia 1 kwietnia 2011 r. zawartej na czas od 1 kwietnia 2011 r. do 30 kwietnia 2011 r. , w której K. T. zobowiązał się na zamówienie zamawiającego wykonać dzieło: Wiadomości Medyczne nr 4/12 p.t. ,, K. dokozaheksaenowy ( (...)) z grupy omega – 3 , chroni komórki nerwowe przed obumieraniem i jednocześnie indukuje obumieranie komórek nowotworowych”.

- z dnia 1 maja 2011 r. zawartej na czas od 1 maja 2011 r. do 31 maja 2011 r. , w której K. T. zobowiązał się na zamówienie zamawiającego wykonać dzieło: Wiadomości Medyczne nr 4/12 p.t. ,, K. tłuszczowe (...) i (...) grupy omega – 3 działają skuteczniej niż poczwórna dawka aspiryny lub klopidogrel u pacjentów z chorobami układu krążenia”.

- z dnia 1 czerwca 2011 r. zawartej na czas od 1 czerwca 2011 r. do 30 czerwca 2011 r. , w której K. T. zobowiązał się na zamówienie zamawiającego wykonać dzieło: Wiadomości Medyczne nr 11/12 p.t. ,, Odżywanie organizmu kwasami tłuszczowymi (...) + (...) grupy omega – 3 korzystnie zmienia jego strukturę”.

- z dnia 2 listopada 2011 r. zawartej na czas od 2 listopada 2011 r. do 9 listopada 2011 r. , w której K. T. zobowiązał się na zamówienie zamawiającego wykonać dzieło: Wiadomości Medyczne nr 15 p.t. ,, Dieta , czyli jak zdrowo i świadomie budować swój organizm”.

- z dnia 1 grudnia 2011 r. zawartej na czas od 1 grudnia 2011 r. do 23 grudnia 2011 r. , w której K. T. zobowiązał się na zamówienie zamawiającego wykonać dzieło: Wiadomości Medyczne nr 16 p.t. ,, Selen – pierwiastek życia”.

K. T. ( zleceniobiorca) zawierał z (...) I. G. ( zleceniodawca) następujące umowy zlecenia:

- z dnia 4 sierpnia 2011 r. zawartej na czas od 4 sierpnia 2011 r. do 31 sierpnia 2011 r. , w której K. T. jako zleceniobiorca zobowiązał się do wykonania na rzecz zleceniodawcy czynności polegającej na opracowaniu maillingu dla klienta indywidualnego.

- z dnia 10 września 2011 r. zawartej na czas od 10 września 2011 r. do 30 września 2011 r. , w której K. T. jako zleceniobiorca zobowiązał się do wykonania na rzecz zleceniodawcy czynności polegającej na opracowaniu maillingu dla klienta indywidualnego.

- z dnia 7 października 2011 r. zawartej na czas od 7 października 2011 r. do 10 października 2011 r. , w której K. T. jako zleceniobiorca zobowiązał się do wykonania na rzecz zleceniodawcy czynności polegającej na opracowaniu mailingu dla klienta indywidualnego.

- z dnia 2 stycznia 2012 r. zawartej na czas od 2 stycznia 2012 r. do 31 stycznia 2012 r. , w której K. T. jako zleceniobiorca zobowiązał się do wykonania na rzecz zleceniodawcy czynności polegającej na opracowaniu mailingu dla klienta indywidualnego.

- z dnia 6 lutego 2012 r. zawartej na czas od 6 lutego 2012 r. do 29 lutego 2012 r. , w której K. T. jako zleceniobiorca zobowiązał się do wykonania na rzecz zleceniodawcy czynności polegającej na opracowaniu mailingu dla klienta indywidualnego.

- z dnia 5 marca 2012 r. zawartej na czas od 5 marca 2012 r. do 31 marca 2012 r. , w której K. T. jako zleceniobiorca zobowiązał się do wykonania na rzecz zleceniodawcy czynności polegającej na opracowaniu mailingu dla klienta indywidualnego.

- z dnia 6 kwietnia 2012 r. zawartej na czas od 6 kwietnia 2012 r. do 30 kwietnia 2012 r. , w której K. T. jako zleceniobiorca zobowiązał się do wykonania na rzecz zleceniodawcy czynności polegającej na opracowaniu mailingu dla klienta indywidualnego.

- z dnia 7 maja 2012 r. zawartej na czas od 7 maja 2012 r. do 31 maja 2012 r. , w której K. T. jako zleceniobiorca zobowiązał się do wykonania na rzecz zleceniodawcy czynności polegającej na opracowaniu mailingu dla klienta indywidualnego.

- z dnia 7 czerwca 2012 r. zawartej na czas od 7 czerwca 2012 r. do 30 czerwca 2012 r. , w której K. T. jako zleceniobiorca zobowiązał się do wykonania na rzecz zleceniodawcy czynności polegającej na opracowaniu mailingu dla klienta indywidualnego.

- z dnia 1 sierpnia 2012 r. zawartej na czas od 1 sierpnia 2012 r. do 31 sierpnia 2012 r. , w której K. T. jako zleceniobiorca zobowiązał się do wykonania na rzecz zleceniodawcy czynności polegającej na opracowaniu mailingu dla klienta indywidualnego.

- z dnia 1 września 2012 r. zawartej na czas od 1 września 2012 r. do 30 września 2012 r. , w której K. T. jako zleceniobiorca zobowiązał się do wykonania na rzecz zleceniodawcy czynności polegającej na opracowaniu mailingu dla klienta indywidualnego.

- z dnia 1 października 2012 r. zawartej na czas od 1 października 2012 r. do 31 października 2012 r. , w której K. T. jako zleceniobiorca zobowiązał się do wykonania na rzecz zleceniodawcy czynności polegającej na opracowaniu mailingu dla klienta indywidualnego.

- z dnia 1 listopada 2012 r. zawartej na czas od 1 listopada 2012 r. do 30 listopada 2012 r. , w której K. T. jako zleceniobiorca zobowiązał się do wykonania na rzecz zleceniodawcy czynności polegającej na opracowaniu mailingu dla klienta indywidualnego.

- z dnia 1 grudnia 2012 r. zawartej na czas od 1 grudnia 2012 r. do 31 grudnia 2012 r. , w której K. T. jako zleceniobiorca zobowiązał się do wykonania na rzecz zleceniodawcy czynności polegającej na opracowaniu mailingu dla klienta indywidualnego.

- z dnia 1 stycznia 2013 r. zawartej na czas od 1 stycznia 2013 r. do 31 stycznia 2013 r. , w której K. T. jako zleceniobiorca zobowiązał się do wykonania na rzecz zleceniodawcy czynności polegającej na opracowaniu mailingu dla klienta indywidualnego.

- z dnia 1 lutego 2013 r. zawartej na czas od 1 lutego 2013 r. do 11 lutego 2013 r. , w której K. T. jako zleceniobiorca zobowiązał się do wykonania na rzecz zleceniodawcy czynności polegającej na opracowaniu mailingu dla klienta indywidualnego.

- z dnia 1 marca 2013 r. zawartej na czas od 1 marca 2013 r. do 31 marca 2013 r. , w której K. T. jako zleceniobiorca zobowiązał się do wykonania na rzecz zleceniodawcy czynności polegającej na opracowaniu mailingu dla klienta indywidualnego.

- z dnia 1 kwietnia 2013 r. zawartej na czas od 1 kwietnia 2013 r. do 31 maja 2013 r. , w której K. T. jako zleceniobiorca zobowiązał się do wykonania na rzecz zleceniodawcy czynności polegającej na opracowaniu mailingu dla klienta indywidualnego.

- z dnia 1 lipca 2013 r. zawartej na czas od 1 lipca 2013 r. do 31 grudnia 2013 r. , w której K. T. jako zleceniobiorca zobowiązał się do wykonania na rzecz zleceniodawcy czynności polegającej na opracowaniu mailingu dla klienta indywidualnego.

J. T. jest pracownikiem (...) Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością od 5 maja 2008 r. ( umowa o pracę została podpisana przez wiceprezesa zarządu I. G.).

J. T. (wykonawca) zawierał z (...) I. G. ( zamawiający) następujące umowy o dzieło:

- z dnia 3 stycznia 2011 r. zawartej na czas od 3 stycznia 2011 r. do 31 stycznia 2011 r. , w której J. T. zobowiązała się na zamówienie zamawiającego wykonać dzieło: Wiadomości Medyczne nr 10 p.t. ,, Koenzym Q 10 – energia dla zdrowia , urody i długiego życia , niezbędna dla osób ze schorzeniami układu sercowo – naczyniowego”.

- z dnia 7 lutego 2011 r. zawartej na czas od 7 lutego 2011 r. do 28 lutego 2011 r. , w której J. T. zobowiązała się na zamówienie zamawiającego wykonać dzieło: Wiadomości Medyczne nr 13 p.t. ,, A. – najsilniejszy naturalny przeciwutleniacz – niezastąpiony w trosce o zdrowie twojego organizmu ”.

- z dnia 1 marca 2011 r. zawartej na czas od 1 marca 2011 r. do 31 marca 2011 r. , w której J. T. zobowiązała się na zamówienie zamawiającego wykonać dzieło: Wiadomości Medyczne nr 14 p.t. ,, Witamina D3 w walce o zdrowy organizm”.

- z dnia 1 kwietnia 2011 r. zawartej na czas od 1 kwietnia 2011 r. do 30 kwietnia 2011 r. , w której J. T. zobowiązała się na zamówienie zamawiającego wykonać dzieło: Wiadomości Medyczne nr 4/12 p.t. ,, K. dokozaheksaenowy ( (...)) z grupy omega – 3 , chroni komórki nerwowe przed obumieraniem i jednocześnie indukuje obumieranie komórek nowotworowych”.

- z dnia 1 maja 2011 r. zawartej na czas od 1 maja 2011 r. do 31 maja 2011 r. , w której

J. T. zobowiązała się na zamówienie zamawiającego wykonać dzieło: Wiadomości Medyczne nr 4/12 p.t. ,, K. tłuszczowe (...) i (...) grupy omega – 3 działają skuteczniej niż poczwórna dawka aspiryny lub klopidogrel u pacjentów z chorobami układu krążenia”.

- z dnia 1 czerwca 2011 r. zawartej na czas od 1 czerwca 2011 r. do 30 czerwca 2011 r. , w której J. T. zobowiązała się na zamówienie zamawiającego wykonać dzieło: Wiadomości Medyczne nr 11/12 p.t. ,, Odżywanie organizmu kwasami tłuszczowymi (...) + (...) grupy omega – 3 korzystnie zmienia jego strukturę”.

- z dnia 1 grudnia 2011 r. zawartej na czas od 1 grudnia 2011 r. do 23 grudnia 2011 r. , w której J. T. zobowiązała się na zamówienie zamawiającego wykonać dzieło: Wiadomości Medyczne nr 16 p.t. ,, Selen – pierwiastek życia”.

J. T. ( zleceniobiorca) zawierała z (...) I. G. ( zleceniodawca) następujące umowy zlecenia:

- z dnia 4 sierpnia 2011 r. zawartej na czas od 4 sierpnia 2011 r. do 31 sierpnia 2011 r. , w której J. T. jako zleceniobiorca zobowiązał się do wykonania na rzecz zleceniodawcy czynności polegającej na opracowaniu maillingu dla klienta indywidualnego.

- z dnia 10 września 2011 r. zawartej na czas od 10 września 2011 r. do 30 września 2011 r. , w której J. T. jako zleceniobiorca zobowiązał się do wykonania na rzecz zleceniodawcy czynności polegającej na opracowaniu maillingu dla klienta indywidualnego.

- z dnia 7 października 2011 r. zawartej na czas od 7 października 2011 r. do 10 października 2011 r. , w której J. T. jako zleceniobiorca zobowiązał się do wykonania na rzecz zleceniodawcy czynności polegającej na opracowaniu mailingu dla klienta indywidualnego.

- z dnia 2 stycznia 2012 r. zawartej na czas od 2 stycznia 2012 r. do 31 stycznia 2012 r. , w której J. T. jako zleceniobiorca zobowiązał się do wykonania na rzecz zleceniodawcy czynności polegającej na opracowaniu mailingu dla klienta indywidualnego.

- z dnia 6 lutego 2012 r. zawartej na czas od 6 lutego 2012 r. do 29 lutego 2012 r. , w której J. T. jako zleceniobiorca zobowiązał się do wykonania na rzecz zleceniodawcy czynności polegającej na opracowaniu mailingu dla klienta indywidualnego.

- z dnia 5 marca 2012 r. zawartej na czas od 5 marca 2012 r. do 31 marca 2012 r. , w której J. T. jako zleceniobiorca zobowiązał się do wykonania na rzecz zleceniodawcy czynności polegającej na opracowaniu mailingu dla klienta indywidualnego.

- z dnia 6 kwietnia 2012 r. zawartej na czas od 6 kwietnia 2012 r. do 30 kwietnia 2012 r. , w której J. T. jako zleceniobiorca zobowiązał się do wykonania na rzecz zleceniodawcy czynności polegającej na opracowaniu mailingu dla klienta indywidualnego.

- z dnia 7 maja 2012 r. zawartej na czas od 7 maja 2012 r. do 31 maja 2012 r. , w której

J. T. jako zleceniobiorca zobowiązał się do wykonania na rzecz zleceniodawcy czynności polegającej na opracowaniu mailingu dla klienta indywidualnego.

- z dnia 7 czerwca 2012 r. zawartej na czas od 7 czerwca 2012 r. do 30 czerwca 2012 r. , w której J. T. jako zleceniobiorca zobowiązał się do wykonania na rzecz zleceniodawcy czynności polegającej na opracowaniu mailingu dla klienta indywidualnego.

- z dnia 1 sierpnia 2012 r. zawartej na czas od 1 sierpnia 2012 r. do 31 sierpnia 2012 r. , w której J. T. jako zleceniobiorca zobowiązał się do wykonania na rzecz zleceniodawcy czynności polegającej na opracowaniu mailingu dla klienta indywidualnego.

- z dnia 1 września 2012 r. zawartej na czas od 1 września 2012 r. do 30 września 2012 r. , w której J. T. jako zleceniobiorca zobowiązał się do wykonania na rzecz zleceniodawcy czynności polegającej na opracowaniu mailingu dla klienta indywidualnego.

- z dnia 1 października 2012 r. zawartej na czas od 1 października 2012 r. do 31 października 2012 r. , w której J. T. jako zleceniobiorca zobowiązał się do wykonania na rzecz zleceniodawcy czynności polegającej na opracowaniu mailingu dla klienta indywidualnego.

- z dnia 1 listopada 2012 r. zawartej na czas od 1 listopada 2012 r. do 30 listopada 2012 r. , w której J. T. jako zleceniobiorca zobowiązał się do wykonania na rzecz zleceniodawcy czynności polegającej na opracowaniu mailingu dla klienta indywidualnego.

- z dnia 1 grudnia 2012 r. zawartej na czas od 1 grudnia 2012 r. do 31 grudnia 2012 r. , w której J. T. jako zleceniobiorca zobowiązał się do wykonania na rzecz zleceniodawcy czynności polegającej na opracowaniu mailingu dla klienta indywidualnego.

- z dnia 1 stycznia 2013 r. zawartej na czas od 1 stycznia 2013 r. do 31 stycznia 2013 r. , w której J. T. jako zleceniobiorca zobowiązał się do wykonania na rzecz zleceniodawcy czynności polegającej na opracowaniu mailingu dla klienta indywidualnego.

- z dnia 1 lutego 2013 r. zawartej na czas od 1 lutego 2013 r. do 11 lutego 2013 r. , w której J. T. jako zleceniobiorca zobowiązał się do wykonania na rzecz zleceniodawcy czynności polegającej na opracowaniu mailingu dla klienta indywidualnego.

- z dnia 1 marca 2013 r. zawartej na czas od 1 marca 2013 r. do 31 marca 2013 r. , w której J. T. jako zleceniobiorca zobowiązał się do wykonania na rzecz zleceniodawcy czynności polegającej na opracowaniu mailingu dla klienta indywidualnego.

- z dnia 1 kwietnia 2013 r. zawartej na czas od 1 kwietnia 2013 r. do 31 maja 2013 r. , w której J. T. jako zleceniobiorca zobowiązał się do wykonania na rzecz zleceniodawcy czynności polegającej na opracowaniu mailingu dla klienta indywidualnego.

- z dnia 1 lipca 2013 r. zawartej na czas od 1 lipca 2013 r. do 31 grudnia 2013 r. , w której J. T. jako zleceniobiorca zobowiązał się do wykonania na rzecz zleceniodawcy czynności polegającej na opracowaniu mailingu dla klienta indywidualnego.

T. S. , K. T. oraz J. T. w ramach pracy na rzecz (...) byli odpowiedzialni za, prowadzone przez spółkę, badania naukowe.

/zeznania I. G. min.00:04:48 – 00:14:10 protokołu rozprawy z dnia 20 lutego 2017 r. , płyta CD k.191 oraz zeznania J. G. k.158/

W ramach zawartych z (...) umów cywilno – prawnych ww. tworzyli mailinigi tj. formułowali treść wiadomości o preparatach medycznych ( w taki sposób , aby treść była zrozumiała dla klienta indywidualnego ). W ramach umów ww. mogli korzystać ze sprzętu komputerowego należącego do (...). Umowy cywilno – prawne były zawierane co miesiąc , z uwagi na kontynuowanie realizacji zadań.

/zeznania I. G. min.00:04:48 – 00:14:10 protokołu rozprawy z dnia 20 lutego 2017 r. , płyta CD k.191 , oraz zeznania J. G. k.158/

Powyższych ustaleń Sąd Okręgowy dokonał na podstawie wyżej powołanych dokumentów, a także zeznań I. G. oraz J. G. , uznając je za wiarygodne i wystarczające do poczynienia przedmiotowych ustaleń. Zeznania te tworzyły razem ze zgromadzonymi dokumentami spójną, logiczną całość. Dodać należy, że powołane dokumenty nie były kwestionowane w toku postępowania przez żadną ze stron a Sąd Okręgowy nie znalazł podstaw, ażeby z urzędu zakwestionować ich wartość dowodową w sprawie.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Odwołania nie są zasadne .

Na wstępie zauważyć należy, że decyzja o objęciu określonym tytułem ubezpieczenia społecznego, jak również decyzja ustalająca podstawę wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne, ma charakter decyzji deklaratoryjnej, albowiem stwierdza jedynie zaistnienie stanu prawnego, zgodnego z przepisami prawa ubezpieczeń społecznych. Na kształt decyzji dotyczącej ubezpieczenia, wpływa, tym samym, jedynie fakt istnienia bądź nieistnienia tytułu do objęcia ubezpieczeniami społecznymi, a w drugim przypadku – istnienie takiej sytuacji faktycznej, która odpowiada konkretnemu przepisowi regulującemu podstawę wymiaru składki.

Zgodnie z treścią a rt.8 ust.l i ust. 2a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jednolity Dz.U. z 2016 roku, poz.963 ze zm. zwaną w dalszej części uzasadnienia ustawą systemową) za pracownika uważa się osobę pozostającą w stosunku pracy ,a także osobę wykonującą pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy.

Płatnikiem składek na ubezpieczenie społeczne jest pracodawca – w stosunku do pracowników i osób odbywających służbę zastępczą oraz jednostka organizacyjna lub osoba fizyczna pozostająca z inną osobą fizyczną w stosunku prawnym uzasadniającym objęcie tej osoby ubezpieczeniami społecznymi (art.4 pkt 2a ustawy systemowej). Zatem składki na ubezpieczenie społeczne za pracownika (art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy systemowej) odprowadza pracodawca, a za zleceniobiorcę - osobę świadczącą usługi (art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy systemowej) zleceniodawca.

Stosownie do treści przepisów a rt.18 ust.1 i ust.2 ustawy systemowej w związku §1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. nr l61, poz. l106 ze zm.) podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych osiągany przez pracowników u pracodawcy z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, z wyjątkiem składników wynagrodzenia wymienionych w §2 powołanego wyżej rozporządzenia.

Zgodnie, zaś , z dyspozycją przepisu art.18 ust. la ustawy systemowej w przypadku osób wykonujących pracę na postawie umowy zlecenia, jeżeli umowę taką zawarły z pracodawcą, z którym pozostają w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonują pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostają w stosunku pracy w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe uwzględnia się również przychód z tytułu umowy zlecenia.

Stosownie do treści art.20 ust.l ustawy systemowej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe i wypadkowe stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Zgodnie z treścią art.23 ust.1, ust.6 i ust.7 ustawy z 23 stycznia 2003 r. o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia (Dz. U. z 2003 roku, nr 45, poz. 391 ze zm.) do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne osób, o których mowa w art.9 ust.1 pkt 1 lit.a, d-i i pkt 2a i 10, stosuje się przepisy określające podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe tych osób, z zastrzeżeniem ust.6, 7 i 10. Przy ustalaniu podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne osób, o których mowa w ust.1, nie stosuje się wyłączeń wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz nie stosuje się ograniczenia, o którym mowa w art.19 ust.1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne pomniejsza się o kwoty składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe finansowanych przez ubezpieczonych niebędących płatnikami składek, potrąconych przez płatników ze środków ubezpieczonego, zgodnie z przepisami o systemie ubezpieczeń społecznych.

Ponadto stosownie do art.81 ust.l, ust.5 i ust. 6 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jednolity Dz. U. nr l64 z 2008 roku, poz. l027 ze zm.) do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne pracowników stosuje się przepisy określające podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe tych osób. Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne pomniejsza się o kwoty składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe finansowanych przez ubezpieczonych niebędących płatnikami składek, potrąconych przez płatników ze środków ubezpieczonego, zgodnie z przepisami o systemie ubezpieczeń społecznych. Przy ustalaniu podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, nie stosuje się wyłączeń wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną.

Na mocy art. 107 ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy – Dz. U. z 2013 r. , poz. 674 ze zm.), składki na Fundusz Pracy opłaca się za okres trwania obowiązkowego ubezpieczenia społecznego, w trybie i na zasadach przewidzianych dla składek na ubezpieczenie społeczne i zaopatrzenie emerytalne. Poboru składek na Fundusz Pracy dokonuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych na wyodrębniony rachunek bankowy prowadzony dla składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, w okresach miesięcznych, łącznie ze składkami na ubezpieczenie społeczne i zaopatrzenie emerytalne, oraz przekazuje zebrane tytułem składek kwoty na Fundusz Pracy, po potrąceniu bieżących składek na ubezpieczenie społeczne, od zasiłków i zasiłków szkoleniowych.

Stosownie zaś do art.29 ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy ( t.j. Dz. U. z 2014 r. , poz. 272 )składkę na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych ustala się od wypłat stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe bez stosowania ograniczenia, o którym mowa w art. 19 ust. 1 ustawy systemowej.

Przedmiotem rozstrzygnięcia w niniejszej sprawie było ustalenie, czy wobec T. S. , K. T. oraz J. T. wykonujących umowy cywilno – prawne na rzecz (...) przy jednoczesnym zatrudnieniu w (...) ma zastosowanie przepis ustawy systemowej. Przede wszystkim należy wskazać, iż mimo, że z wykładni funkcjonalnej powołanego wyższej przepisu wynika, że art.8 ust.2a ustawy systemowej, rozszerza pojęcie pracownika dla celów ubezpieczeń społecznych, to jednak przepis ten, w szczególności w zakresie dotyczącym „wykonywania pracy na podstawie umów cywilnoprawnych przez osobę, która umowę taką zawarła z osobą trzecią, jednakże w jej ramach wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy" nie może być interpretowane w całkowitym oderwaniu od przepisów kodeksu pracy.

Badając stanowiska zajęte przez strony w niniejszym postępowaniu Sąd Okręgowy miał też na względzie, że choć teza uchwały Sądu Najwyższego z dnia 2 września 2009 roku (I UZP 6/09, OSNP 2010/3-4/46), powołana przez organ rentowy – w oderwaniu od jej uzasadnienia – wskazywałaby, co prawda na objęcie pracodawcy obowiązkiem zapłacenia składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe pracownika w każdej sytuacji, gdy pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią, to jednak w uzasadnieniu tej uchwały, podobnie jak w uzasadnieniu wyroku z dnia 22 lutego 2010 roku (I UK 259/09, LEX nr 585727) Sąd Najwyższy zawarł sugestię, iż art.8 ust.2a ustawy systemowej ma odniesienie „do pracy wykonywanej na rzecz pracodawcy" powiązanej funkcjonalnie i miejscowo.

Przepis art.8 ust.2a ustawy systemowej został dodany przez art.1 pkt 4 lit. b ustawy z 23 grudnia 1999 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. nr 110, poz. 1256) i obowiązuje od 30 grudnia 1999 r. Przepis art.8 ust. 2a ustawy systemowej wprowadził wyjątek od reguły przyjętej w art.9 ust.1 ustawy systemowej, że umowa zlecenia jest zwolniona z obowiązku ubezpieczenia społecznego w sytuacji, gdy występuje u tej samej osoby obok umowy o pracę. Wolą ustawodawcy było objęcie ubezpieczeniem tej grupy osób, z którymi pracodawca zawierał umów cywilnoprawne celem uniknięcia ponoszenia zwiększonych kosztów, np. w związku z pracą w godzinach nadliczbowych. Wykładnia funkcjonalna, w uznaniu Sąd Okręgowego, wskazuje na to, że przepis art.8 ust.2a ustawy systemowej dotyczy, co do zasady takiej pracy wykonywanej na podstawie umowy cywilnoprawnej na rzecz pracodawcy, która mogłaby być świadczona przez jej wykonawcę w ramach stosunku pracy z tym pracodawcą, z tym, że musiałby on wówczas przestrzegać przepisów o godzinach nadliczbowych, powierzeniu pracownikowi do wykonywania pracy innej niż umówiona (art.42§4 k.p.) i innych ograniczeń i obciążeń wynikających z przepisów prawa pracy.

Przesłanką decydującą o uznaniu za pracownika, osoby, świadczącej, w ramach umowy zlecenia, pracę na rzecz swojego pracodawcy, jest to, że w ramach takiej umowy, wykonuje faktycznie pracę dla swojego pracodawcy, przez co uzyskuje on rezultaty jej pracy. Ustawodawca używając w art.8 ust.2a ustawy systemowej zwrotu „działać na rzecz” posłużył się nim w innym znaczeniu, niż w języku prawa, w którym działanie „na czyją rzecz” może się odbywać w wyniku istnienia określonej więzi prawnej (stosunku prawnego). Stosunkiem prawnym charakteryzującym się działaniem na rzecz innego podmiotu jest stosunek pracy, do którego istotnych cech należy działanie na rzecz pracodawcy (art.22 k.p.). Również wykonujący zlecenie „działa na rzecz zleceniodawcy” (art. 734 i n. k.c.).

W przepisie art.8 ust.2a ustawy systemowej, zwrot ten opisuje sytuację faktyczną, w której należy zastosować konstrukcję uznania za pracownika. Jest nią istnienie trójkąta umów, tzn. po 1) umowy o pracę, po 2) umowy zlecenia między pracownikiem, a osobą trzecią i po 3) umowy o świadczenie usług między pracodawcą i zleceniodawcą. Pracodawca w wyniku umowy zawartej ze zleceniodawcą przyjmuje w ostatecznym rozrachunku rezultat pracy wykonanej na rzecz zleceniodawcy przez zleceniobiorców, przy czym następuje to w wyniku zawarcia umowy zlecenia/świadczenia usług z osobą trzecią oraz zawartej umowy cywilnoprawnej między pracodawcą i zleceniodawcą (I. J. - J. „Konstrukcja uznania za pracownika w prawie ubezpieczenia społecznego (...) 2011/8/22-28). Celem takiej regulacji było, jak podkreślił Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 3 kwietnia 2014 roku (II UK 399/13, Lex nr 1458679), po pierwsze: ograniczenie korzystania przez pracodawców z umów cywilnoprawnych celem zatrudnienia własnych pracowników dla realizacji tych samych zadań, które wykonują oni w ramach łączącego strony stosunku pracy, by w ten sposób ominąć ograniczenia wynikające z ochronnych przepisów prawa pracy i uniknąć obciążeń z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne od tychże umów oraz po drugie: ochrona pracowników przed skutkami fluktuacji podmiotowej po stronie zatrudniających w trakcie procesu świadczenia pracy, polegającej na przekazywaniu pracowników przez macierzystego pracodawcę innym podmiotom (podwykonawcom), którzy zatrudniają tych pracowników w ramach umów cywilnoprawnych w ogóle nieobjętych obowiązkiem ubezpieczeń społecznych (umowa o dzieło) lub zwolnionych z tego obowiązku w zbiegu ze stosunkiem pracy (umowa agencyjna, zlecenia lub inna umowa o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy o zleceniu). Tym samym, dla celów ubezpieczeń społecznych, zarówno wykonywanie pracy na podstawie umów cywilnoprawnych, zawartych z pracodawcą, jak i zawartych, wprawdzie, z osobą trzecią, ale gdy praca wykonywana jest na rzecz pracodawcy, jest traktowane tak, jak świadczenie pracy w ramach klasycznego stosunku pracy łączącego jedynie pracownika z pracodawcą, także w zakresie określenia osoby płatnika składek. Pogląd ten został wyrażony przez Sąd Najwyższy również w wyroku z dnia 23 maja 2014 roku (II UK 445.13, Legalis nr 1003027), w którego uzasadnieniu wskazano, iż w orzecznictwie Sądu Najwyższego zwraca się uwagę, że na tle art.8 ust.2 ustawy systemowej pojęcie pracownika w zakresie ubezpieczenia społecznego nie pokrywa się ściśle z takim pojęciem, jakim posługuje się prawo pracy, a odczytywanie tego przepisu w związku z art.6 ust.1 punkt 1 oraz art.6 ust.1 punkt 4 ustawy systemowej prowadzi do wniosku, że rzeczywisty stosunek prawny regulowany wymienionymi w nim umowami cywilnymi, który istnieje na gruncie prawa cywilnego, nie wywołuje skutków w zakresie prawa ubezpieczeń społecznych.

Czynnikiem decydującym o tym, na rzecz, jakiego podmiotu praca była wykonywana, jest finalny efekt tej pracy. Obowiązki płatnika powinny obciążać, bowiem ten podmiot na rzecz, którego praca w ramach umowy cywilnoprawnej jest faktycznie świadczona i który, w związku z tym, uzyskuje jej rezultaty, unikając obciążeń i obowiązków wynikających z przepisów prawa pracy. W świetle wyższej cytowanego orzeczenia Sądu Najwyższego, należy podkreślić, że nie ma żadnych podstaw, aby zastosowanie przepisu art.8 ust 2a ustawy systemowej, ograniczać tylko do sytuacji, gdy pracodawca zatrudnia swojego pracownika równolegle na podstawie umowy cywilnoprawnej. Należy podkreślić, że umowy cywilnoprawne wymienione w art.8 ust.2a ustawy systemowej (także w jej art.9 ust.1) nie stanowią samodzielnych tytułów obowiązkowego podlegania ubezpieczeniom społecznym pracownika. W takiej sytuacji nie dochodzi również do zbiegu tytułów ubezpieczenia społecznego w rozumieniu art.9 tej ustawy. W warunkach wykreowania przez ustawę szerokiego pojęcia pracownika zaskarżone decyzje wskazują tylko, bez potrzeby ustalania tytułu ubezpieczeń, który podmiot jest płatnikiem składek i jaka jest prawidłowa podstawa wymiaru składek, zaś do wymierzania, pobierania składek na ubezpieczenie zdrowotne i prowadzenia rozliczeń z płatnikami składek właściwy jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych (art.109 ust.2 ww. ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych).

Ustalony w niniejszej sprawie stan faktyczny wskazuje jednoznacznie ,że w trakcie realizacji przez T. S. , K. T. oraz J. T. umów cywilno – prawnych na rzecz (...) byli oni jednocześnie zatrudnieni w (...). Co również istotne , osobą która zarówno z ramienia (...) ( w przypadku umów cywilno – prawnych) jak i (...) ( w przypadku umów o pracę) zawierała umowy z ww. była I. G.. W ocenie Sądu nie może dziwić ,że I. G. jako racjonalny przedsiębiorca dążyła do optymalizacji swoich obciążeń jako płatnika i zapewne ta okoliczność legła u podstaw zawarcia przez nią umów cywilno – prawnych z ww. w ramach działalności (...) , a nie (...). Nie zmienia to jednak faktu , iż rzeczywistym beneficjentem działań podejmowanych przez T. S. , K. T. oraz J. Z. w ramach umów cywilno – prawnych była w rzeczywistości spółka (...). Sytuacja ta niewątpliwie, w ocenie Sądu Okręgowego, wyczerpuje dyspozycję przepisu art.8 ust.2a ustawy systemowej, a skoro tak, to stosownie do wcześniejszych rozważań, pracodawca jest również płatnikiem składek na ubezpieczenie zdrowotne zainteresowanych.

Konsekwencją konstrukcji uznania za pracownika, jest konieczność opłacania przez pracodawcę składki na ubezpieczenie społeczne za osobę, z którą została zawarta umowa zlecenia, tak jak za pracownika. Stosownie do przepisu art.32 ustawy systemowej, pracodawcę obciąża, zatem także obowiązek poboru i odprowadzenia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składki na ubezpieczenie zdrowotne za osobę „uznaną za pracownika”.

Z powyższego wprost wynika także wprost, że płatnik składek – (...) Sp. z o.o. , jako - prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą, jest zobowiązany do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne , Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Co do samego sposobu wyliczenia podstawy wymiaru składek w zaskarżonych decyzjach, Sąd zważył, że organ prawidłowo określił ich wysokość, tj. poprzez zsumowanie wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę i z tytułu umów cywilno – prawnych.

Reasumując , konsekwencją realizacji zawartych przez T. S. , K. T. oraz J. T. umów cywilno – prawnych z (...) , na podstawie, których praca była wykonywana na rzecz pracodawcy składek (...) Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością , jest traktowanie tej pracy jak jej świadczenie w ramach klasycznego stosunku pracy łączącego jedynie pracownika z pracodawcą.

Wobec powyższego, Sąd Okręgowy, na postawie art.477 14§1 k.p.c. oddalił odwołania.

ZARZĄDZENIE

Odpis wyroku wraz z uzasadnieniem doręczyć pełnomocnikowi wnioskodawcy.

S.B.