Sygn. akt I C 226/23
Dnia 29 maja 2023 r.
Sąd Rejonowy w Gdyni I Wydział Cywilny:
Przewodniczący: sędzia Małgorzata Nowicka – Midziak
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 29 maja 2023 r. w G.
sprawy z powództwa T. W.
przeciwko Gminie M. G.
o ustalenie
oddala powództwo jako oczywiście bezzasadne.
Powodowie T. W. i A. W. wnieśli pozew przeciwko Gminie M. G. o ustalenie uprawnienia do zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego odpowiadającego wymogom stawianym takiemu lokalowi. Jednocześnie wnieśli o zabezpieczenie ich roszczenia poprzez wstrzymanie wykonania wyroku nakazującego im opróżnienie, opuszczenie i wydanie zajmowanego lokalu wydanego przez Sąd Rejonowy w Gdyni w sprawie I C 103/14 do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia niniejszego postępowania. W uzasadnieniu pozwu powodowie wskazali, że w styczniu 2023 roku pozwana złożyła im ofertę najmu lokalu socjalnego położonego przy ul. (...) w G. o powierzchni 41,60 m 2, składającego się z pokoju o powierzchni 23 m 2. Powodowie wskazali, że razem z nimi zamieszkuje i prowadzi wspólne gospodarstwo domowe również dorosły syn M. W.. Ma to istotne znaczenie z uwagi na fakt, iż zmienia to wielkość powierzchni przysługującej w gospodarstwie wieloosobowym w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Dodatkowo pominięto kwestię stopnia niepełnosprawności powódki, jej ogólnego stanu zdrowia, co w kontekście zaproponowania lokalu położonego na II. piętrze, bez dostępu do windy stanowi naruszenie § 22 uchwały Rady Miasta G. nr XI/392/19 z dnia 28 sierpnia 2019r.
Zgodnie z przepisem art. 14 ust. 6a ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. z 2023 r. poz. 725) Gmina, składając ofertę zawarcia umowy najmu socjalnego lokalu, poucza osobę uprawnioną, że jeżeli kwestionuje prawidłowość tej oferty, może wytoczyć powództwo o ustalenie uprawnienia do zawarcia umowy najmu socjalnego lokalu, a po nadaniu klauzuli wykonalności wyrokowi eksmisyjnemu - powództwo o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego.
Wyrokiem z dnia 29 kwietnia 2014r. Sąd Rejonowy w Gdyni nakazał pozwanym A. W. i T. W., aby opróżnili, opuścili i wydali Wojskowej Agencji Mieszkaniowej w W. lokal mieszkalny nr (...) położony przy ul. (...) w G. (pkt 1), ustalił, że A. W. i T. W. przysługuje uprawnienie do otrzymania lokalu socjalnego (pkt 2), a także nakazał wstrzymanie wykonania wyroku w zakresie pkt 1 do czasu złożenia pozwanym przez Gminę M. G. oferty zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego (pkt 3).
W dniu 12 kwietnia 2023r. – wobec przedłożenia przez Gminę M. G. pozwanym oferty zawarcia lokalu socjalnego – Sąd nadał wyżej wskazanemu wyrokowi klauzulę wykonalności w zakresie pkt 1 wyroku.
W ocenie Sądu powództwo jest oczywiście bezzasadne. Oczywista bezzasadność powództwa zachodzi wówczas, gdy każdy prawnik z góry, bez głębszej analizy prawnej stanu faktycznego, może powiedzieć, że powództwo nie może zostać uwzględnione (por. postanowienie SN z 8 października 1984 r., II CZ 112/84, L.). Taki wniosek można odnieść także do każdego rozsądnego uczestnika obrotu prawnego, nawet osoby niemającej wykształcenia prawniczego (por. wyrok SA w Łodzi z 30 października 2020 r., I ACa 1050/20, L.).
Zważyć należy, że w przypadku nadania wyrokowi eksmisyjnemu klauzuli wykonalności, gdy dłużnik kwestionuje skuteczność złożonej przez gminę oferty zawarcia umowy najmu socjalnego lokalu, powołując się na to, że lokal socjalny nie spełnia przesłanek określonych w art. 22 ustawy o ochronie praw lokatorów, może wystąpić przeciwko wierzycielowi z powództwem opozycyjnym na podstawie art. 840 § 1 pkt 1 k.p.c. i tylko w tym procesie dłużnik może domagać się ograniczenia wykonalności tytułu wykonawczego do czasu złożenia mu przez gminę skutecznej oferty zawarcia umowy najmu socjalnego lokalu. Natomiast, po nadaniu klauzuli wykonalności dłużnik nie może już występować z powództwem o ustalenie uprawnienia do zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego.
Niezależnie od powyższego, w toku postępowania o jakim mowa w art. 14 ust. 6a ustawy o ochronie praw lokatorów dłużnik może kwestionować jedynie prawidłowość oferty. Bez znaczenia pozostaje, zatem fakt, że obecnie wraz z dłużnikami zamieszkuje dorosły syn, skoro nie był on objęty wyrokiem eksmisyjnym i nie przysługuje mu uprawnienie do otrzymania lokalu socjalnego. Okoliczność ta nie wpływa na zwiększenie powierzchni lokalu socjalnego.
Z tych przyczyn powództwo oddalono jako oczywiście bezzasadne w trybie art. 191 1 k.p.c.