Sygn. akt III AUa 1854/21
Wyrokiem z dnia 14 września 2021r. Sąd Okręgowy w Katowicach zmienił decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w C. z dnia 13 listopada 2020r. w ten sposób, że przyznał ubezpieczonej K. C. prawo do renty rodzinnej po zmarłym J. S., od dnia 1 października 2020r.
Sąd I instancji ustalił, że ubezpieczona K. C. urodziła się w dniu (...)
Decyzją z dnia 12 lutego 2014r. organ rentowy przyznał jej rentę rodzinną po zmarłym ojcu, począwszy od dnia jego śmierci, tj. 7 stycznia 2014r. Oprócz niej uprawniona do renty rodzinnej jest jeszcze wdowa po zmarłym – F. S..
W dniu 1 października 2020r. ubezpieczona wystąpiła z wnioskiem o ustalenie prawa do renty rodzinnej na dalszy okres, w związku z kontynuowaniem nauki.
Pismem z dnia 14 października 2020r. organ rentowy zwrócił się do Akademii (...) w K. o udzielenie informacji, czy na dzień ukończenia 25 roku życia,
tj. na (...) ubezpieczona, zgodnie z regulaminem uczelni, była studentką ostatniego 6-go roku studiów. Pismem z dnia 2 listopada 2020r. uczelnia wskazała, że na dzień 7 września 2020r. K. C. była studentką 5 roku studiów. Od 1 października 2020r. odwołująca przebywa na urlopie długoterminowym i w tym czasie posiada status studenta. Planowany termin rozpoczęcia 6-go roku studiów to 1 październik 2021r. Na tej podstawie organ rentowy wydał zaskarżoną decyzję.
Kolejno na podstawie zaświadczenia z (...) w K. z 29 września 2020r., wydruków korespondencji mailowej, informacji prodziekana Wydziału Konserwacji
i Restauracji Dzieł Sztuki oraz regulaminu studiów, Sąd ustalił, że ubezpieczona jest studentką Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki (...) w K. na kierunku konserwacja i restauracja dzieł sztuki. Są to jednolite 6-letnie studia magisterskie.
Termin zaliczenia z przedmiotu wykład monograficzny – Ikonografia, prowadzonego przez
dr D. H. na 5 roku studiów został przesunięty na 30 września 2020r., za zgodą dziekana, zgodnie z zarządzeniem nr 46 Rektora Akademii (...)
w K. z dnia 26 marca 2020r. w sprawie zmiany zarządzenia nr 32 Rektora Akademii (...) w K. z dnia 28 maja 2019r. w sprawie organizacji roku akademickiego 2019/2020.
W dniu 5 września 2020r. ubezpieczona otrzymała wiadomość mailową
od dr D. H., w której potwierdziła ona zaliczenie zajęć i jednocześnie wskazała, że w sprawie wpisu oceny do systemu teleinformatycznego skontaktuje się z dziekanatem.
Tym samym ubezpieczona przed ukończeniem 25 roku życia (przed dniem (...)) zaliczyła 5 rok studiów. Wpis oceny do systemu nastąpił w dniu 28 września 2020r.
W tak ustalonym stanie faktycznym Sąd uznał, że odwołanie zasługuje na uwzględnienie.
Przechodząc do rozważań Sąd przywołał treść art. 68 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i wskazał, że ubezpieczona osiągnęła 25 rok życia w dniu (...) Jak wynika przy tym z wiadomości mailowej od prowadzącej wykład monograficzny - Ikonografia dr D. H., ubezpieczona w dniu 5 września 2020r. zaliczyła ostatnie zajęcia. Tym samym ubezpieczona zaliczyła 5 rok studiów przed ukończeniem 25 roku życia. Wpis oceny do systemu nastąpił w dniu 28 września 2020r., co wynikało z uzgodnień poczynionych między dr D. H. a dziekanatem.
Skoro zatem prawo do renty rodzinnej dla dziecka ma charakter alimentacyjny i ma pozwolić mu na ukończenie nauki, to odmowa przyznania tego świadczenia wyłącznie, z uwagi na fakt, iż wpis oceny do systemu miał miejsce 28 września 2020r., według Sądu, byłaby całkowicie irracjonalna i sprzeczna z powyższymi zasadami. Tym samym Sąd uznał, że w chwili ukończenia 25 lat (w dniu (...)) odwołująca była już studentką ostatniego roku studiów wyższych.
Podał Sąd, że w uchwale Sądu Najwyższego - Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
z dnia 23 lutego 1989r., wydanej w sprawie o sygn. akt III UZP 3/89, w poprzednio obowiązującym stanie prawnym, wskazano, że studentka, która na przedostatnim roku studiów zdała wszystkie wymagane egzaminy w czerwcu i która ukończyła 25 lat życia przed rozpoczęciem zajęć w nowym roku akademickim, zachowuje prawo do renty rodzinnej do zakończenia ostatniego roku studiów (art. 39 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 1982r.
o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin - Dz. U. z 1982r. Nr 40, poz. 267 z późn. zm.). W uzasadnieniu w/w uchwały podniesiono, że data rozpoczęcia zajęć w nowym roku akademickim, nie przez wszystkie szkoły wyższe jest ustalona na dzień 1 października,
a ponadto jest ona ustalona dla celów organizacyjnych szkoły. Natomiast w sytuacji studenta będącego na przedostatnim roku studiów, nowy rok akademicki, a ściślej możliwość uznania się za studenta ostatniego roku studiów, rozpoczyna się z datą, w której zdał wszystkie wymagane na przedostatnim roku studiów egzaminy i zaliczył inne wymagane zajęcia, co dało podstawę do wpisania go przez władze uczelni na ostatni rok studiów. Studenci zdyscyplinowani mają prawo uważać się za "będących na ostatnim roku studiów" z reguły przed datą rozpoczęcia zajęć
w szkole wyższej w nowym roku akademickim, albowiem zdają oni wymagane egzaminy
i zaliczają inne obowiązujące ich zajęcia na przedostatnim roku studiów do końca czerwca roku akademickiego, w którym byli na przedostatnim roku studiów, a najpóźniej do rozpoczęcia zajęć w nowym roku akademickim. Jak wynika z dotychczasowych rozważań Sąd Najwyższy przy wykładni zwrotu użytego w art. 39 ust. 2 ustawy o zep: "Jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat życia będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej..." uwzględnia faktyczne i formalne zakończenie przez studenta przedostatniego roku studiów przed datą rozpoczęcia nowego roku akademickiego, niezależnie od tego, kiedy faktycznie rozpoczęły się zajęcia w nowym roku akademickim. Jeżeli więc uprawniony student do renty rodzinnej ukończył 25 lat życia po zdaniu wszystkich egzaminów i zaliczeniu innych obowiązkowych zajęć na przedostatnim roku studiów (ukończenie faktycznie przedostatniego roku studiów), co stanowi podstawę do wpisu na ostatni rok studiów (ukończenie formalne przedostatniego roku studiów), zachowuje on prawo do renty rodzinnej do czasu zakończenia w planowanym przez uczelnię terminie ostatniego roku studiów. Osiągnął bowiem 25 lat życia, będąc już na ostatnim roku studiów, chociaż zajęcia w nowym roku akademickim, w którym będzie kontynuował studia "na ostatnim roku" rozpoczynają się 1, czy innego dnia października, w zależności od potrzeb organizacyjnych szkoły. Za powyższym poglądem przemawia również wykładnia funkcjonalna.
Ustawodawca przyjmuje, że z dniem ukończenia granicy wiekowej 25 lat prawo do renty rodzinnej ustaje bez względu na okres, jaki pozostał do zakończenia nauki w szkole, jeżeli jest ona odbywana w szkole niebędącej szkołą wyższą. Jedyny wyjątek - w odniesieniu do odbywania studiów w szkole wyższej - ustanowiony został w art. 68 ust. 2 ustawy z 17 grudnia 1998r., dopuszczającym dalsze, maksymalne przedłużenie okresu pobierania renty rodzinnej przez dziecko, które osiągnęło 25 lat życia, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, do zakończenia tego ostatniego roku studiów. W ocenie Sądu Najwyższego wykładnia celowościowa i funkcjonalna tego przepisu przemawia za możliwością wyjątkowego przedłużenia prawa do renty rodzinnej tylko tym studentom, którym brakuje już niewiele miesięcy do zdobycia dyplomu wyższych studiów, a pozbawienie ich w tym krótkim okresie prawa do renty rodzinnej mogłoby doprowadzić do zaniechania dalszej nauki
i zaprzepaszczenia kilkuletnich starań, zmierzających do uzyskania wyższych kwalifikacji zawodowych i możliwości zatrudnienia zgodnej z ich poziomem (tak Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 3 marca 2011r., II UK 303/10).
Sąd argumentował, że w niniejszej sprawie odwołująca uzyskała wymagane zaliczenia przed dniem 7 września 2020r., czyli przed dniem ukończenia 25 roku życia. Po tym dniu uzyskała jedynie formalne potwierdzenia zaliczenia zajęć.
Po formalnym zaliczeniu zajęć została wpisana na kolejny (ostatni) rok studiów. Tym samym Sąd uznał, że w chwili ukończenia 25 lat (w dniu (...)) była już studentką ostatniego roku studiów wyższych.
Mając powyższe na względzie na mocy art. 477
14 § 2 k.p.c. w związku z art. 68 ustawy emerytalnej, odwołanie ubezpieczonej Sąd uwzględnił, zmieniając zaskarżoną decyzję
i przyznając jej prawo do renty rodzinnej po zmarłym J. S. od 1 października 2020r.
Apelację od przedstawionego wyroku złożył organ rentowy, zarzucając naruszenie:
1.przepisów postępowania, tj. art. 233 § 1 i art. 227 k.p.c. poprzez wadliwe ustalenie stanu faktycznego, polegającego na nieuzasadnionym przyjęciu, że w oparciu o zebrany w sprawie materiał dowodowy, można przyjąć, iż w dniu ukończenia 25 lat tj. w dniu (...) odwołująca była na ostatnim roku nauki,
2.przepisów prawa materialnego tj. art. 68 ust. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach
i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w związku z art. 66 ustawy z dnia 20 lipca 2018r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, poprzez jego błędną wykładnię skutkującą przyjęciem przez Sąd, że odwołująca w dniu osiągnięcia 25 lat życia była studentką ostatniego
6-go roku nauki i tym samym spełnia warunki do przedłużenia wypłaty renty rodzinnej od dnia
1 października 2020r. tj. na okres korzystania przez ubezpieczoną z długoterminowego urlopu.
Wskazując na powyższe zarzuty, apelujący wnosił o zmianę wyroku w całości
i oddalenie odwołania.
Powołując się na art. 68 ust. 2 ustawy emerytalnej oraz art. 66 ustawy z dnia 20 lipca 2018r. Prawo o szkolnictwie i nauce, skarżący podał, że jak wynika z przedłożonego przez ubezpieczoną arkusza ocen studenta, data zaliczenia wykładu monograficznego - (...)
u dr D. H. nastąpiło dopiero w dniu 10 września 2020r. Z kolei z zaświadczenia Akademii (...) w K. z dnia 2 listopada 2020r. wynika, że odwołująca na dzień 7 września 2020r. była studentką 5 roku. Od dnia 1 października 2020r. ubezpieczona przebywa na urlopie długoterminowym. Planowany termin rozpoczęcia 6 roku studiów (ostatni rok nauki) to 1 października 2021r. (po zakończeniu urlopu długoterminowego).
Apelujący zaznaczył, że nie bez znaczenia w niniejszej sprawie pozostaje fakt, iż jak wynika z Regulaminu Akademii (...) w K. - § 23 pkt 10
i pkt 11, formalnym potwierdzeniem zaliczenia przedmiotu jest złożenie przez uprawnioną osobę, o której mowa w ust. 9, protokołu zaliczenia przedmiotu. W protokole zaliczenia przedmiotu odnotowuje się datę uzyskania zaliczenia przedmiotu przez studenta. Z kolei zgodnie z § 26 pkt 6 regulaminu zaliczenie semestru potwierdzone zostaje wpisem na koleiny semestr studiów w uczelnianym systemie informatycznym.
Ponadto, jak wynika z § 11 pkt 1 regulaminu rok akademicki rozpoczyna się 1 października,
a kończy 30 września następnego roku kalendarzowego i składa się z dwóch semestrów - zimowego i letniego.
Stanowisko organu rentowego znajduje odzwierciedlenie w orzecznictwie sądowym (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 18 września 2019r., sygn. akt I UK 184/18, wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 10 sierpnia 2020r., III AUa 1625/20).
Zdaniem wnoszącego apelację w świetle powyższego należy uznać, że odwołująca ukończyła 25 lat życia będąc na przedostatnim (5 roku) nauki. Natomiast ostatni rok studiów rozpocznie się 1 października 2021r.
Ubezpieczona w odpowiedzi na apelację wnosiła o jej oddalenie. Przyznała, że rok akademicki trwa od dnia 1 października do dnia 30 września i dzieli się na 2 semestry
(art. 66 ustawy z dnia 20 lipca 2018r. Prawo o szkolnictwie i nauce), ale aby być dopuszczonym do zajęć w kolejnym roku akademickim należy uzyskać zaliczenie roku poprzedniego przed
1 października. Także ubezpieczona powołała się na uchwałę Sądu Najwyższego z dnia
23 lutego 1989r., III UZP 3/89 z aprobującą glosą T. Bińczyckiej-Majewskiej i podniosła,
że argument, że przebywa na urlopie długoterminowy nie ogranicza w żaden sposób otrzymywania renty.
Zaznaczyła, że organ rentowny nie odnosi się do sytuacji jaka panowała w 2020r., czyli pandemii i ograniczeń w funkcjonowaniu różnych instytucji, w tym uczelni wyższych, czy też np. ZUS-u. Wskazała na art. 23 ust. 1 i ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018r. Prawo
o szkolnictwie wyższym i nauce zarządzenie 39/2020 Rektora (...) w K. w sprawie ograniczeń w działaniu uczelni w okresie od 12 do 25 marca 2020r., z późniejszymi zmianami. Zaliczenie przedmiotów oraz roku akademickiego zostały przedłużone, tak jak w przypadku zajęć z ikonografii, które gdyby nie pandemia, miały być prowadzone na ostatnim 6 roku,
co może zaświadczyć dziekanat (...) w K..
Podsumowując ubezpieczona podała, że gdyby nie pandemia, zaliczyłaby rok akademicki w 1 terminie, jak to czyniła w poprzednich latach, czyli na przełomie czerwca/lipca, tj. przed ukończeniem 25-go roku życia, a to, że ubezpieczona dostała zaliczenie w systemie internetowym w dniu 10 września 2020r., nie oznacza, że przed 7 września 2020r. nie miała zaliczenia z przedmiotu Ikonografia, bo 5 września 2020r. miała to zaliczenie, jak wynika
z wiadomości mailowej z dnia 5 września 2020r.
Sąd Apelacyjny ustalił i zważył, co następuje:
Ponowna analiza zgromadzonego przez Sąd pierwszej instancji materiału dowodowego, musiała spowodować wydanie orzeczenia reformatoryjnego, bowiem apelacja organu rentowego okazała się uzasadniona.
Na wstępie wskazać należy, że stosownie do treści art. 378 § 1 k.p.c., Sąd drugiej instancji rozpoznaje sprawę w granicach apelacji, co oznacza, że jest wprawdzie związany apelacją w aspekcie przedmiotowym (niedopuszczalnym jest rozpoznanie przez ten sąd niezaskarżonej części orzeczenia), jednakże równocześnie nie wiążą go zarzuty apelacyjne, bowiem nie wyznaczają one granic apelacji. Powyższe wynika z istoty rozwiązań dotyczących apelacji. W przyjętym systemie apelacji zatem celem postępowania apelacyjnego jest ponowne wszechstronne zbadanie sprawy pod względem faktycznym i prawnym. Sąd odwoławczy, będąc bowiem przede wszystkim instancją merytoryczną, orzeka na podstawie materiału dowodowego zebranego w postępowaniu w pierwszej instancji oraz w postępowaniu apelacyjnym. Może więc rozpoznać sprawę od początku, uzupełnić materiał dowodowy oraz poczynić samodzielne ustalenia na podstawie materiału zebranego w postępowaniu przed Sądem pierwszej instancji. Może też brać pod uwagę z urzędu naruszenie prawa materialnego i naruszenie przepisów postępowania (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 29 listopada 2002r., sygn. IV CKN 1574/00, LEX nr 78327).
Spór w rozpoznawanej sprawie sprowadzał się do ustalenia, czy ubezpieczona, w dacie ukończenia 25 lat, była studentką ostatniego roku studiów w szkole wyższej i w związku z tym była nadal od 1 października 2020r. uprawniona do renty rodzinnej.
Z zebranego w sprawie materiału dowodowego wynika, że ubezpieczona K. C. urodziła się (...) i była uprawniona do renty rodzinnej po zmarłym ojcu
od 7 stycznia 2014r. Ostatnio renta rodzinna przyznana jej została decyzją z dnia 3 kwietnia 2019r. do dnia 30 września 2020r.
Ubezpieczona jest studentką Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki (...) w K. na kierunku konserwacja i restauracja dzieł sztuki.
Są to jednolite 6-letnie studia magisterskie. Akademia (...) w K. 2 listopada 2020r. wskazała, że ubezpieczona na dzień 7 września 2020r. była studentką 5-go roku, a od 1 października 2020r. (w roku akademickim 2020/2021) przebywa na urlopie długoterminowym. Zgodnie z regulaminem studiów w tym czasie posiada status studenta, a planowany termin rozpoczęcia 6 roku studiów (dyplomowego) na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki to 1 października 2021r., zaś ukończenia to 30 czerwca 2022r.
Przypomnieć trzeba, że rok akademicki, zgodnie z treścią art. 66 obowiązującej
od 1 października 2018r. ustawy z 20 lipca 2018r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tekst jednolity: Dz.U. z 2021r., poz. 478) rozpoczyna się 1 października i trwa do 30 września następnego roku kalendarzowego.
Z mocy art. 68 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach
z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2021r., poz. 291, zwanej dalej ustawą emerytalną), renta rodzinna przysługuje dzieciom własnym, dzieciom drugiego małżonka oraz dzieciom przysposobionym do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 rok życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia.
Ustawodawca przyjmuje zatem, że z zakończeniem tej granicy wiekowej prawo do renty rodzinnej ustaje bez względu na okres, jaki pozostał do zakończenia nauki w szkole, jeżeli jest ona odbywana w szkole nie będącej szkołą wyższą. Jedyny wyjątek - w odniesieniu do odbywania studiów w szkole wyższej - ustanowiony został w art. 68 ust. 2 ustawy, dopuszczając dalsze, maksymalne przedłużenie okresu pobierania renty rodzinnej przez dziecko, które osiągnęło 25 lat życia, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, do zakończenia tego ostatniego roku studiów.
Regulacja zawarta w art. 68 ust. 2 ustawy emerytalnej, jest regulacją szczególną – wyjątkowo przedłużającą uprawnienie do pobierania renty rodzinnej dla osoby, która już ukończyła 25 lat życia. Szczególna (wyjątkowa) regulacja art. 68 ust. 2 ustawy emerytalnej nie pozwala na dokonywanie wykładni rozszerzającej i oznacza, że prawo do ochrony ubezpieczeniowej zostaje przedłużone tylko do zakończenia tego konkretnego (ostatniego) roku studiów, jeżeli uprawniony ukończył 25 lat, studiując na ostatnim roku studiów w szkole wyższej. Jeżeli uprawniony kończy 25 lat życia, będąc nie na ostatnim roku studiów, lecz na przykład na przedostatnim, wówczas prawo do renty rodzinnej ustaje z chwilą ukończenia przez niego 25 lat. Warunkiem przedłużenia ochrony jest ukończenie przez uprawnionego 25 lat
na ostatnim roku studiów, a termin końcowy tej ochrony wyznacza data zakończenia tego konkretnego roku akademickiego studiów w szkole wyższej (por. wyrok Sądu Najwyższego
z 7 kwietnia 2000r., II UKN 481/99, LEX nr 40312).
Kwestia ukończenia przez studenta jednego roku studiów i rozpoczęcia następnego początkowo nie była uregulowana w ustawie z 12 września 1990r.o szkolnictwie wyższym (Dz.U. z 1990r., Nr 65, poz. 385 ze zm.), lecz określona regulaminem studiów uchwalanym przez samą uczelnię. Także po zmianie stanu prawnego i wejściu w życie
z dniem 1 września 2005r. nowej ustawy z 27 lipca 2005r. Prawo o szkolnictwie wyższym
(tekst jednolity: Dz.U. z 2017r., poz. 2183 ze zm.) problem organizacji studiów należał
do uczelni. Natomiast obecnie obowiązująca od 1 października 2018r. ustawa z 20 lipca 2018r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, w powołanym wyżej art. 66 jednoznacznie przewiduje, że rok akademicki trwa od 1 października do 30 września i dzieli się na 2 semestry,
z zaznaczeniem, że statut uczelni może przewidywać szczegółowy podział roku akademickiego w ramach semestrów.
W związku z tym ustalenie daty, w której dziecko pobierające rentę rodzinną było na ostatnim roku studiów w rozumieniu art. 68 ust. 2 ustawy emerytalnej, następuje
na podstawie wpisu na ostatni rok studiów, dokonanego w oparciu o zapisy ustawy z 20 lipca 2018r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (art. 66) oraz regulamin obowiązujący konkretną uczelnię, który określa organizację i tok studiów, a w ich ramach - określenie liczby lat
i semestrów studiów. W każdym wypadku regulamin uczelni decyduje o tym, na którym roku studiów studiuje dany student, przy uwzględnieniu zasady określonej w art. 66 ustawy Prawo
o szkolnictwie wyższym i nauce, że rok akademicki trwa od 1 października do 30 września następnego roku kalendarzowego.
W zakresie przedstawionego powyżej sposobu ustalenia daty, w której dziecko pobierające rentę rodzinną jest na ostatnim roku studiów w rozumieniu art. 68 ust. 2 ustawy emerytalnej, wielokrotnie wypowiadał się Sąd Najwyższy - jeszcze przed wejściem w życie ustawy z 20 lipca 2018r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce - w wyrokach
z 28 października 2003r., II UK 138/03, LEX nr 113808; z 19 kwietnia 2006r., II UK 134/05, LEX nr 1001297; z 20 kwietnia 2006r., I UK 265/05, LEX nr 189128; z 8 sierpnia 2007r.,
II UK 15/07, LEX nr 454761; z 13 maja 2014r., I UK 414/13, LEX nr 1483946; z 26 marca 2015r., II UK 138/14, LEX nr 1666020; z 3 marca 2016r., II UK 82/15, LEX nr 2019547;
czy postanowieniu z 20 marca 2018r., I UK 219/17, LEX nr 2518844.
W jednym z najnowszych wyroków z 18 września 2019r., I UK 184/18,
LEX nr 3030835, Sąd Najwyższy zaprezentował stanowisko, że ostatni rok studiów
w rozumieniu art. 68 ust. 2 ustawy emerytalnej, rozpoczyna się wraz z początkiem roku akademickiego określonego w regulaminie studiów i trwa - w zależności od planowanej
w programie studiów daty zakończenia cyklu kształcenia - tylko jeden semestr (zimowy) albo
dwa semestry (zimowy i letni).
Przenosząc powyższe rozważania na stan faktyczny w kontrolowanej sprawie, Sąd Apelacyjny zauważa, że przyjmując, iż ubezpieczona w dacie ukończenia 25-go roku życia była na ostatnim 6 roku studiów oparł się jedynie na otrzymaniu przez ubezpieczoną 5 września 2020r. wiadomości mailowej od dr D. H., w której potwierdziła ona zaliczenie zajęć z przedmiotu Wykład monograficzny – Ikonografia, całkowicie pomijając treść art. 66 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Regulamin studiów Akademii (...) w K., obowiązujący w 2020r., stanowił w:
- § 11 ust. 1, że rok akademicki rozpoczyna się 1 października, a kończy 30 września następnego roku kalendarzowego i składa się z dwóch semestrów – zimowego i letniego,
- § 11 ust. 2, że semestr zimowy trwa 16 tygodni, a semestr letni 14 tygodni,
- § 23 ust. 1, iż zaliczeniu podlegają wszystkie przedmioty przewidziane programem studiów,
- § 23 ust. 8, zaliczenia poszczególnych form zajęć dokonują prowadzący te zajęcia,
- § 23 ust. 9, że zaliczenia przedmiotu dokonuje nauczyciel akademicki prowadzący przedmiot. W szczególnych przypadkach zaliczenia przedmiotu może dokonań dziekan.
- § 23 ust. 10, iż formalnym potwierdzeniem zaliczenia przedmiotu jest przekazanie dziekanowi przez uprawnioną osobę, o której mowa w ust. 9, podpisanego protokołu zaliczenia przedmiotu wygenerowanego z uczelnianego systemu informatycznego,
- § 23 ust. 11, że w protokole zaliczenia przedmiotu odnotowuje się datę uzyskania zaliczenia przedmiotu przez studenta,
- § 26 ust. 1, iż okresem zaliczeniowym w (...) jest semestr studiów,
- § 26 ust. 2, że student zobowiązany jest do zaliczenia semestru studiów, zgodnie z terminami określonymi w § 11 regulaminu,
- § 26 ust. 3, iż warunkiem zaliczenia semestru studiów jest uzyskanie zaliczenia wszystkich przedmiotów przewidzianych w programie studiów na ten semestr oraz uzyskanie określonej
w programie studiów liczby punktów ECTS, z zastrzeżeniem § 18 ust. 4, który nie dotyczy ubezpieczonej,
- § 26 ust. 6, że zaliczenie semestru potwierdzone zostaje wpisem na kolejny semestr studiów
w dokumentacji przebiegu studiów oraz w uczelnianym systemie informatycznym.
Faktem jest, że termin zaliczenia z przedmiotu Wykład monograficzny – Ikonografia prowadzonego przez dr D. H. na 5 roku studiów został przesunięty na
30 września 2020r., za zgodą dziekana, zgodnie z zarządzeniem nr 46 Rektora Akademii (...) w K. z 26 marca 2020r. w sprawie zmiany zarządzenia nr 32 Rektora Akademii (...) z 28 maja 2019r. w sprawie organizacji roku
akademickiego 2019/2020 i w dniu 5 września 2020r. ubezpieczona otrzymała wiadomość mailową od dr. D. H., w której potwierdziła ona zaliczenie zajęć i jednocześnie wskazała, że w sprawie wpisu oceny do systemu teleinformatycznego skontaktuje się
z dziekanatem.
W protokole zaliczenia ostatniego z przedmiotów w semestrze letnim 2019/2020 odnotowano uzyskanie zaliczenia z przedmiotu Wykład monograficzny – Ikonografia u dr D. H. w dniu 10 września 2020r., o czym świadczy arkusz ocen studenta i informacja Uczelni (k. 14-16 a.s.).
Powyższe wskazuje, że K. C. w dniu ukończenia 25-go roku życia tj. (...). była na letnim semestrze piątego roku studiów trwających 6 lat. W tym momencie nie była ona na ostatnim roku studiów, albowiem rok akademicki 2019/2020 trwający
od 1 października 2019r. do 30 września 2020r., będący piątym rokiem studiów, obejmował
dwa semestry zimowy, czyli dziewiąty oraz letni, czyli dziesiąty, a ponadto do ukończenia
nauki pozostawał szósty (ostatni) rok studiów. Także zaliczenie przez nią ostatniego
z przedmiotów piątego roku nastąpiło 10 września 2020r., a więc po ukończeniu 25 lat. Ubezpieczona w dniu 5 września 2020r., wbrew stanowisku Sądu I instancji, nie była więc
na ostatnim roku studiów – była na piątym - przedostatnim roku studiów.
Oznacza to, że na podstawie art. 68 ust. 2 ustawy emerytalnej, nie jest ona uprawniona do renty rodzinnej od 1 października 2020r.
Trafne zatem okazały się zarzuty skarżącego naruszenia przez Sąd I instancji przepisów prawa procesowego i materialnego.
Podnoszony przez ubezpieczona stan pandemii COVID-19 pozostaje bez wpływu na prawo do renty rodzinnej K. C. od 1 października 2020r., gdyż zmiany regulaminu studiów (...) dokonywały były już w okresie trwania epidemii i nie dotyczyły powołanych przepisów regulaminu.
Mając powyższe na względzie, z mocy art. 386 § 1 k.p.c., Sąd Apelacyjny zmienił zaskarżony wyrok i oddalił odwołanie.
/-/ SSA Beata Torbus